Luup peale | "Huh!" jääb ära! Ungari hiilgav lõpuspurt surmas väikese Islandi unistuse (0)

Euroopa meistrivõistluste play-off'i finaalis juhtis Island võõrsil Ungari vastu veel 87. minutil, aga ei pidanud survele vastu. Viikingid surve alla pannud Ungari esmalt viigistas ja lõi ka võiduvärava, millega surmas väikese Islandi unistuse kolmandast järjestikusest finaalturniirist.

Värav oli õhus juba 4. minutil, kui Island teenis nurgalöögi, mida pääses peaga puskima Victor Palsson, aga Ungari väravavaht Peter Gulacsi püüdis joonelt. Seitse minutit hiljem sai madjarite puurivahist aga patuoinas, sest Gylfi Sigurdssoni karistuslöök lendas otse tema suunas, aga libises pea kohal käte vahelt läbi nagu lutsukala. Islandil oligi juhtvärav käes!

Ungari ohustas esimest korda 22. minutil, aga Willy Orbani pealöögi jaoks oli väravavaht Hannes Haldorssoni kohavalik ideaalne. Ungari pääses napilt 29. minutil, kui Endre Botka lükkas palli ära 2:0 enda peas juba ära löönud Birkir Bjarnasoni nina eest.

Esimese poolaja lõpp kulges lahtiselt. 35. minutil püüdis Halldorsson Filip Holenderi löögi, 41. minutil vinditas Dominik Szoboszlai karistuslöögi napilt üle Islandi värava, minut hiljem oli soodne võimalus Johann Berg Gudmundssonil, 45. minutil tõrjus Halldorsson posti kõrvalt rikošeti võtnud karistuslöögi ja 45+1. minutil pidi hiilgama ka Gulacsi, et lükata ära Sigurdssoni kauglöök.

Vaheajalt naastes muutus mäng hoopis kinnisemaks, sest Islandi peatreener Erik Hamren oli andnud meeskonnale selge korralduse keskenduda 1:0 edu kaitsmisele. 52. minutil blokeerisid Islandi kaitsjad viskudes Attila Szalai ohtliku pealelöögi, aga midagi rohkem märkimisväärset Ungari vastase trahvikastis korraldada ei suutnud.

83. minutil pidi vigastuse tõttu platsilt lahkuma Islandi kapten, keskväljal vägesid juhatanud Aron Gunnarsson. Küsimus, kas temaga oleks Island suutnud lõpuni vastu pidada, jääb viikingeid painama kauaks. Gunnarssoni asendanud Ari Freyr Skulasonil avanes 87. minutil hiilgav võimalus Island 2:0 juhtima viia, aga ta ei suutnud seitsmelt meetrilt põrkavat söötu väravasse suunata. Seda tuli kahetseda. Ja mitte natuke, vaid nii valusalt, kui üldse võimalik.

88. minutil sattus pall pärast Islandi trahvikastis tekkinud segadust Loic Nego jalale, kes lõi viigivärava. 90+2. minutil pääses palliga jooksu Szoboszlai, kes edenes 40 meetrit ilma, et ükski Islandi mängija suutnuks teda (kas või vea hinnaga!) peatada, 23 meetri kauguselt väravast andis 20-aastane poolkaitsja tuld ning pall lendas postipõrkest võrku.

Island ei andnud alla. 90+4. minutil pääses karistusalas löögile Sigurdsson, aga ungarlased blokeerisid. Järgnenud korneriks saabus karistusalasse ka Halldorsson, kes palli korra peaga ka puutus, aga olukorra lõpetas Sverrir Ingasoni käärlöögikatse, mis tabas ungarlast pähe. Kollane kaarti islandlasele jäi mängu viimaseks sündmuseks. Ungari pääses teist korda järjest EM-ile. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Joovastav kordusetendus oli ette nähtud vaid ühele

2016. aasta EM-finaalturniiril kuulusid Ungari ja Island mõlemad F-alagruppi koos Portugali ja Austriaga. Just kaks viimast meeskonda olid peamised soosikud kahe tipmise koha hõivamiseks, aga läks hoopis nii, et esimene oli Ungari ja teine Island, kusjuures kumbki ei kaotanud alagrupis ainsatki mängu, vaid alistati Austria ning viigistati Portugaliga ja omavahel.

Mõlema koondise jaoks oli toona saavutus juba pääs EM-finaalturniirile. Island polnud seal mänginud kunagi, Ungaril oli selja taga 30-aastane paus. Rahulolu edasipääsust oli tohutu ja kodumaal tõusnud vaimustus samuti.

Ungari seda kõike uueks löögijõuks muundada ei suutnud, sest 1/8-finaalis saadi Belgialt selge 0:4 kaotus, aga Island sai hakkama tolle EM-i vastu kõige suurema vägitükiga, kui alistas 2:1 Inglismaa ja jõudis veerandfinaali, kus tuli tunnistada Prantsusmaa 2:5 paremust.

Järgnenud MM-valiksarjas jäi Ungari edasipääsust 14 punkti kaugusele, aga Island võitis Horvaatia, Ukraina ja Türgi ees valikgrupi ja jõudis MM-ile, kus siiski uut üllatuspommi enam ei lõhatud. Alustati küll 1:1 viigiga Argentina vastu, aga kaotused Nigeeriale ja Horvaatiale saatsid viikingid koju.

Kõik kirjeldatud mälestused on mõlema riigi jaoks meeles väga eredalt, pakuvad inspiratsiooni ja tekitavad tahet finaalturniiri ainulaadselt joovastavat, ent samas nõudlikku õhkkonda veel kogeda.

Ungari saab seda järgmisel suvel tunda teist EM-i järjest, Islandil jääb kolmas järjestikune finaalturniir kogemata. 2016. aasta suvel Prantsusmaa ja 2018. aasta suvel Venemaa staadionitel kõlanud ja tervet maailma lummanud "Huh!" järgmisel suvel EM-il ei kaigu.

Ungari alagrupiks on jällegi F, aga vastased hoopis teisest puust kui 2016. aastal. Portugal ei ole enam lihtsalt Portugal, vaid valitsev Euroopa meister. Lisaks valitsev maailmameister Prantsusmaa ja neljakordne maailmameister Saksamaa. Ungaril pole seal seltskonnas mitte midagi kaotada ja see sobib neile hästi.

2. Island ei jäänud endale lõpuni truuks

Kaasaegses jalgpallifolklooris on pika audisisseviske sünonüümideks Rory Delap ja Stoke City, mida juhendas toona teatud hetkedel jalgpalli väga lihtsakoeliseks taandamist armastanud peatreener Tony Pulis. Delapi audid olid nii ohtlikud, et Manchester City toonane peatreener Roberto Mancini käskis ühe kodumängu eel reklaamid küljejoonele lähemale nihutada, et Stoke'i mees ei saaks nii hästi hoogu võtta!

Kui Island esmalt 2016. aasta EM-ile jõudis ja siis seal ka vägevaid esitusi pakkus, olid pikad audisissevisked üks nende tugitalasid. Just selle elemendi toel alistati kaheksandikfinaalis Inglismaa.

Island pole seda unustanud. Tõsi, väravat autide toel täna Ungarile ei löödud, aga väljakul kehtestati end küll. Kõik teavad, et Island on neis hea ja kardavad (vähemalt natuke). Island omakorda teab seda ja ei lase raisku ühtegi võimalust vastane audisisseviske abil surve alla panna. Vähemalt esimest 60 minuti jooksul oli see nii.

Seejärel kippus Islandi mängust aga ambitsioon ära kaduma ja asenduma rahuloluga kaitses istumise üle. Kordi, kui nad on sellega sihile jõudnud, jagub palju. Aga see ülitähtis kohtumine nende sekka ei kuulunud. Gunnarssoni vigastus ja Skulasoni superšanss jäävad neid kummitama, aga Ungari viigivärav polnud mängupildi põhjal teab mis suur üllatus.