Luup peale | Elva hoidis pinget üleval, aga Legion viis töö lõpule (galerii!) (3)

TJK Legion kindlustas omale sportlikel alustel uueks hooajaks Premium liiga koha, kui kordusmängu 0:1 kaotus FC Elva vastu ei vääranud üleminekumängude lõpptulemust, mis rääkis 3:1 Legioni kasuks.

Avapoolaeg kujunes igati võrdseks ja võimalustevaeseks, nii et väravateta riietusruumi suundumine oli loogiline tulemus. Võimalused avanesid Daniel Fedotovil 30. minutil Pavel Dõmovi tsenderduse järel peaga ja Martin Thomsonil 36. minutil nurgalöögi järel jalaga, kuid Legioni mehe üritusele jõudis väravavaht jaole ja Elva mehe löök lendas rikošeti kaudu üle otsajoone.

Legion tegi vaheajal kaks vahetust ja haaras teise poolaja alguses initsiatiivi enda kätte. Vahetusest sekkunud Nikita Ivanov jõudis 51. minutil lähedale, kui ta näppas keskväljal söödu vahelt ja tormas trahvikastini välja, aga löök sai väravavahi poolt blokeeritud. Ent ka Elval olid omad võimalused ning 58. minutil panidki nad võrgu sahisema, kui Markus Loki karistuslöök põrkas võrku Erko Jonne Tõugjase jalast - 0:1!

Värav ehmatas esmalt Legioni ärkvele ning järgnes tugev surve, aga kümmekond minutit hiljem sai omakorda Elva mängu enda kätte ja ähvardas järjestikuste standardolukordadega. 77. minutil sooritas Henri Härm kasti tagant täpse löögi, kuid Ivans Baturins vastas tasemel tõrjetööga, püüdes palli posti äärest.

Päris lõpu eel tekkis omakorda Legionil palju võimalusi, kuid Elva meeleheitlikke riske võttis, aga põlvevigastust trotsides vahetusest sisse tulnud Karl Kruus vastas heade tõrjetega. Nii hoidis Elva edust kinni, aga kokkuvõttes Legionile siiski ohtlikuks ei muutunud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Elva naaseb kilbiga

Elva peatreener Veiko Haan lubas mängu eel: "Läheme anname endast niipalju, kui sisse jäänud on ja eks siis on näha kas "kilbiga või kilbi peal"."

Elva tänane esitus oli tõepoolest julge ja vapper. Igal võimalusel söösteti suurte jõududega rünnakule ja tehti isukalt pressi, et mitte lubada Legionil initsiatiivi haarata. See kõik võinuks lõppeda ka inetu skooriga, kuid suure tahtmise kõrval näidati ka piisavalt taset, et mäng piisavalt tasakaalus hoida. 1:0 võit on väärt tulemus, mistõttu võib öelda, et kilp jäi Elvale kindlasti alles, olgugi et lahingu peaeesmärk jäi haardeulatusest välja.

Kui Elva koduses avamängus juba avapoolajal 0:3 kaotusseisu jäi, siis tekkis paratamatult mulje, et Premium liiga ja Esiliiga vahel esineb üüratu tasemevahe. Teine poolaeg oli Elvas aga juba palju võrdsem ning tänane kordusmäng oli läbi kohtumise täiesti võrdne, nii et lõpuks ei paistagi see tasemevahe enam väga suurena.

2. Mida suutnuks Elva koos esikindaga?

Üleminekumängud tulid Elva jaoks ka üsna halval ajal. Edukale hooajale ladusid nad vundamendi suvel ülivõimsa seeriaga, võites juunist septembrini 14 liigamängust 12, viigistades ühe ja kaotades samuti vaid ühe. Hooaja lõpusirgel kaotati aga esiväravavaht Karl Kruus ning ühed mängulised liidrid Jürgen Kuresoo ja Jasper Reilsoni näol, nii et vorm muutus palju konarlikumaks.

Eriti tugevalt võis Elva taga igatseda Kruusi, kes oli viimati väljakul käinud oktoobris ning sekkus täna sunnitud vahetusega lõpu eel, olgugi et põlvevigastus oli veel välja ravimata. Hoolimata tervisehädast säras ta aga mängu lõpus järjestikuste tõrjetega, hoides Legionit kuival. Tahes tahtmata kerkisid seda vaadates küsimused selle kohta, milleks võinuks Elva olla võimeline, kui Kruus oleks saanud mängida ka kodusmängus, kus kõik Legioni tabamused olid tõrjutavad.

3. Pärnakad tervitavad Legioni võitu

Legioni esitus ei olnud teab mis särav, aga suures plaanis hoidsid nad edust ikkagi võrdlemisi kindlalt kinni ja säilitasid kõrgliigakoha sportlikult igati teenitult. Kas nad aga ka reaalselt järgmisel aastal Premium liigas mängivad, seda näitab vaid aeg.

Lähiminevik kinnitab, et Eestis ei saa üleminekumängude järel tulevase hooaja koosseisu veel lukustatuks pidada. Eelmisel talvel loobusid ju nii Viljandi Tulevik kui ka Maardu Linnameeskond väljateenitud Premium liiga kohast ning sarnane olukord tekkis ka viis aastat tagasi. Mõlemal puhul naeratas õnn niiviisi Pärnu Vaprusele, kes oleks ka seekord esimene asendusvariant, kui keegi peaks loobuma või litsentsist ilma jääma.

Üleminekumängude tulemus võib aga osutuda oluliseks isegi juhul, kui keegi Premium liigast loobub. Nimelt pakutakse loobumise korral kõrgliigakohta sellele klubile, kes möödunud hooajal kõige kõrgemal tasemel kõige parema tulemuse saavutas. Kui üleminekumängud võitnuks Elva ja keegi loobunuks seejärel kõrgliigakohast, siis oleks kohta pakutud esimesena Legionile. Kuna aga üleminekumängud kuulusid Legionile, siis pakutakse loobumise korral kohta Vaprusele.

4.  Mängu parim - Martin Thomson

Elva keskkaitsja sümboliseeris meeskonna suurt võitlejahinge täna kõige silmapaistvamalt. Läbi mängu võitis ta kaitses hulga olulisi duelle, aga jõudis ka korduvalt teisi positsioone lappima ja tormas kaitsest rünnakule. Lõpuks maksis tormakus talle küll ka punase kaardi, aga selleks hetkeks oli üleminekumängude võitja juba selge.