Luup peale | Eesti meister selgub Tallinna derbides, sest kui Flora eurosarjakäigu sisse lükkas, jäi Paide maha (2)

FC Flora keskkaitsja Markkus Seppik. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti meister 2021 selgub detsembris. 31. vooru viimases mängus FC Flora ja Paide Linnameeskonna vahel ei tõusnud kordagi tõsiselt päevakorda variant, et tiitlikaitsja selle mängu kaotab. 3:0 võit tähendab, et meister pannakse paika uue nädala Tallinna derbides.

Vahetult enne Flora – Paide matši avavilet sai FCI Levadia võõrsil Narva Transi vastu kätte 2:0 võidu, mis tähendas, et Sportland Arenal oli mängus meistritiitel, sest Paide võidu korral olnuks kõik selge ja Levadia meister.

Tõsi, Soccernet.ee luureinfot Ragnar Klavani puudumise kohta kinnitanud koosseisuleht sundis Paide šansse alla hindama, sest neljapäeval Konverentsiliigas Belgradi Partizani üle mänginud valitsevat Eesti meistrit asuti pidurdama keskkaitsepaariga Kristjan Pelt – Rasmus Kallas, kel vanust vastavalt 20 ja 18 aastat.

Flora haaraski ohjad maru kiirelt. Käimas oli alles teine minut, kui Sergei Zenjov paremal äärel palli täpse puutega endale ette mängis ja Paide surve alla pani. Karistusala juurde jõudnuna saatis ääreründaja värava ette madala tsenderduse, mille kapten Konstantin Vassiljev eespostist sisse sokutas.

4. minutil oli Flora lähedal 2:0 tabamusele, kui Vassiljev ja Ken Kallaste mängisid karistuslöögi osavalt lahti ning äärekaitsja leidis tsenderdusega peaaegu üles Markkus Seppiku. Aga ainult peaaegu. Paidel oli raskusi enda käima saamisega. Asjad ei laabunud kuidagi. Näiteks Ründaja Henri Anieri esimene pallipuude leidis aset alles 12. minutil, sest pall lihtsalt ei jõudnud temani.

Veerand tunni möödudes külaliste mäng paranes. 19. minutil oli Paidel kasutada teine nurgalöök, millega leiti üles Hindrek Ojamaa, kelle pealöök lendas siiski küljevõrku. 26. minutil proovis kaugelt Foday Trawally, aga lõi mööda. Ent need mõlemad liigitusid paremal juhul ikkagi poolvõimalusteks, ei enamat.

FC Flora fännid 12. minutil. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Flora teenis esimesel poolajal viis nurgalööki, mille lahendused varieerusid ning viimane neist tõi ka 2:0 värava. Pall mängiti trahvikasti nurga juures oodanud Michael Lilanderile, kes liikus keskele ja lõi. Mihkel Aksalu tõrjus meeste summa sisse, kust Kallaste palli madalalt võrku lõi. Kaks minutit hiljem oli aktsioonis Henrik Ojamaa, aga Aksalu tõrje päästis Paide 0:3 kaotusseisust.

Teise poolaja alguses oli aga Aksalu võimetu, kui Flora rünnaku tulemusel sattus pall ette trahvikasti keskel asetsenud Ojamaale, kes lõi madalalt ja tugevalt posti kõrvale. 3:0 värav kaotas igasuguse kahtluse mängu lõpptulemuse osas – Flora edu oli kindel ja kuna tiitlivõitluse mõttes polnud rohevalgete jaoks vahet, kas võit või viik, oli selge, et Eesti meister täna ei selgu.

Pingelangus vähendas ka kohtumise intensiivsust ning kuigi viimasel 40 minutil toimunust võiks paar lõiku kirjutada, siis mõtet sellel poleks. Seega liigume järgmise päevakorrapunkti juurde. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Flora võimas eurosarjakäik

Floral oli käik, millel Paidele puudus igasugune vastus. Nimetagem see eurosarjakäiguks. Tempo, millega Flora mängis neljapäeval Partizani vastu ja mis on neile hooaja jooksul peetud 13 eurosarjakohtumisega (Eesti klubijalgpalli rekord) tuttavaks saanud, paistis neil mugavalt varnast võtta olevat.

Kui see mingites episoodides sisse lülitati, mängiti Paide üle hämmastava kergusega. Flora ühepuutesöötude kaskaadid olid kaunid vaadata ja efektiivsed pealekauba, kahevõitlused lõppesid nende kasuks ehmatavalt suure protsendiga ning füüsiline toonus paistis samuti olevat vastase omast parem.

Arvestades, et Paide jaoks oli tegu sportlikus mõttes tühja, ent Flora jaoks üliolulise matšiga, oli see kõik üpris loogiline. Aga samas natuke üllatav kah, sest meeskondade kolm eelmist tänavust matši oli kõik lõppenud viigiga.

Kuigi kohtumise alguses oli tugeva lumesaju tõttu korraks väljakul päris palju lund, oli platsi osaliste hinnangul igati mängitav. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

2. Kuidas mõjutas Paidet uudis Zahovaiko lahkumisest?

Päev enne mängu Floraga teatas Paide, et meeskonda alates 2017. aastast juhendanud Vjatšeslav Zahovaiko pärast käimasolevat hooaega ametis ei jätka. Paratamatult kaasnes uudisega küsimus, kas ja kuidas mõjutab see võistkonda viimases kahes mängus, kus neid juhendab treener, kelle osas on teada, et uuel hooajal ta enam ametis ei ole?

"Ei näe mingit mõtet mängust rääkida. Oli raske võistkonda ette valmistada ja häälestada. Olen tänulik meestele, et üldse välja tuldi," sõnas Zahovaiko pärast mängu ETV otse-eetris. Ilmselgelt oli uudis Paidet mõjutanud. Iseasi, kas ilma selleta olnuks midagi teisiti, sest Flora jaoks oli mängus kõik, aga Paide jaoks mitte midagi.

3. Paidet pidurdas puudunud Klavani-efekt

Nädal varem andis Paide samal staadionil südika lahingu Levadiale. Vastu tuli võtta 0:1 kaotus, millele jäi mängupildi ja tekitatud võimaluste põhjal otsustades manu kerge ülekohtuse maik. Ka toona oli Paide jaoks juba selge, et hooaeg lõpeb igal juhul kolmanda kohaga, ent Zahovaiko lahkumisest juttu polnud.

Ent peamine vahe nädala eest ja täna platsil käinud Paide meeskondade vahel seisnes Ragnar Klavanis. Toona ta mängis, täna mitte, sest on hädas kerge vigastusega ning hooaja lõpusirge tühjades mängudes pole mõtet riske võtta, vaid tähtsam on tagada kogenud keskkaitsjale võimalus teha 2022. aasta hooajaks korralik ettevalmistus.

Levadia vastu oli Klavani roll kandev nii kaitse- kui ka ründefaasis, sest just tema kaudu ehitas Paide üles rünnakuid, valdas palli ja dikteeris mängu. Tundus tõenäoline, et ilma Klavani kindluse ja meisterlikkuseta jääb Paide surve alla. Täpselt nii ka läks.

FC Flora tähistab Henrik Ojamaa löödud 3:0 väravat. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

4. Mängu parim – Martin Miller

Argumente leiaks kõigi Flora poolkaitsjate ja edurivimängijate tunnustamiseks, sest sarnaselt neljapäeval Partizani vastu näidatule, oli tegemist väga tervikliku esitusega, kus säras võistkondlik mäng, mitte individuaalsed mängijad. Ent Milleri tarmukus keskväljaduellides on põhjus, miks Soccernet.ee valik langeb seekord neljapäeval Partizani võrku võiduvärava löönud poolkaitsjale.