Luup peale | Chelsea võitis ainult 1:0, aga oli Liverpoolist meeletult palju parem (0)

Londoni Chelsea kapten Cesar Azpilicueta. Foto: Scanpix / Oli Scarff / Reuters

Inglismaa Premier League'i 27. vooru viimases mängus alistas Chelsea võõrsil tänu Mason Mounti 42. minuti väravale 1:0 tiitlikaitsja Liverpooli ja tõusis tagasi esinelikusse.

Kohtumise esimene väga hea väravavõimalus avanes 16. minutil Timo Wernerile, aga Alissoniga silmitsi sattunud Chelsea ründaja löök oli pehme. 24. minutil jõudis Werner väravani, aga VAR fikseeris napi suluseis. Vaheajale mindi siiski Chelsea eduseisus, sest 42. minutil säras individuaalse meisterlikkusega Mount.

Liverpoolil oli esimesel poolajal üks arvestatav šanss, kui 28. minutil leiti kaitseliini taha antud sööduga üles Sadio Mane, aga senegallane ei saanud pallile pihta. Etteruttavalt võib öelda, et see jäigi Liverpooli parimaks momendiks terve mängu jooksul. Vastase värava raamidesse suudeti kohtumise jooksul sooritada vaid üks pealelöök.

Chelsea'l avanes võimalusi ka teisel poolajal, neist parim 54. minutil, kui vastase karistusalast kaks korda järjest löögile pääseti. Esmalt tõrjus Alisson, siis blokeerisid kaitsjad. Chelsea võit oli numbriliselt küll napp, aga mänguliselt väga kindel. Külalised tundsid end väljakul mugavalt, võõrustajad saavutasid ladususes aga maksimaalselt paariks-kolmeks järjestikuseks minutiks.

Chelsea tõusis võiduga tabelis neljandaks. Everton ja West Ham United, kel mõlemal üks mäng varuks, kaotavad neile vastavalt ühe ja kahe punktiga. Liverpool on langenud seitsmendaks, liidrist Manchester City'st jäädakse maha juba 22 punktiga, neljandal kohal paiknev Chelsea on esialgu nelja punkti kaugusel. Vähempeetud mängude arvelt võivad aga Liverpoolist mööduda nii Tottenham kui ka Aston Villa. Soccernet.ee tähelepanekud tänasest mängust:

1. Emotsionaalselt rusuv soovimatu rekord

Kui Liverpool 20. veebruaril kodus Evertonilt 0:2 lüüa sai, sööstsid jalgpalliajaloolased himuralt ajalooraamatute kallale ja kaevasid sealt võika innukusega välja perverssusesse kaldunud fakte. Näiteks selle, et Liverpool kaotas kodus neli järjestikust meistrivõistluste mängu viimati 1923. aastal. Või et nad on esimene neli kodumängu järjest kaotanud tiitlikaitsja pärast hooaega 1928-29.

Tänane 0:1 kaotus Chelsea'le muutis sünge reaalsuse veelgi räigemaks. Viis järjestikust kaotatud kodumängu meistrivõistlustel on nüüd fakt. Liverpooli eelnev 129-aastane ajalugu midagi säärast ei tunne. Punktiliselt pole Liverpooli olukord veel katastroof, esinelik ja Meistrite liigasse kvalifitseerumine on endiselt saavutatav. Aga emotsionaalselt mõjub olukord muidugi rusuvalt.

2. Kaitse täitsa pilla-palla

Talvise üleminekuakna lõpupäevadel ostis Liverpool keskkaitses valitsenud kriisi leevendamiseks Gelsenkircheni Schalke 04-lt 20-aastase Ozan Kabaki. Arvestatavat kohanemisaega türklasele osaks ei saanud, sest kogenud Fabinho sai peagi vigastada.

Tänane mäng Chelsea'ga oli Kabakile neljas Premier League'i kohtumine, mille käigus on ta jõudnud keskkaitses mängida nii Jordan Hendersoni, Nat Phillipsi kui ka Fabinhoga, kes naasis vigastuspausilt. Kabaki jaoks skisofreeniline olukord, aga kui Virgil van Dijk, Joel Matip ja Joe Gomez kõik vigastusi ravivad, pole midagi parata.

Ootused Fabinhole olid tänase mängu eel suured. Liverpooli leeris valitses lootus, et oma tarmukuse ja kogemusega suudab ta meeskonna kaitsemängu rahustada ja stabiliseerida. Seda ei juhtunud. Kui 24. minutil fikseeris VAR väravani jõudnud Timo Wernerile napi suluseisu, siis 42. minutil võõrustajatel enam pääsu polnud.

Trent Alexander-Arnold oli hõivatud ründetegevusega ja kui Chelsea mängis palli vasakusse äärde sööstnud Mason Mountile, pidi Fabinho keskkaitsest lahkuma, et vastaste ääreründajat takistada. Duell osutus aga ebavõrdeks. Kui Mount sisse lõikas ja mööda karistusala joont keskele liikus, jäi Fabinho jalgadest selgelt aeglaseks.

Mountile tekkis niimoodi võimalus peale lüüa ja Inglismaa koondislane saatis palli täpse löögiga alumisse nurka. 24. ja 42. minuti intsidente ühendas asjaolu, et mõlemal juhul oli Liverpooli kaitseliin pilla-palla laiali. Arvestades, et hooaja käigus kasutatud erinevate keskkaitsepaaride arv jõuab varsti 20-ni, pole põhjuseid vaja kaugelt otsida. Aga tulemused seda kõike ei andesta.

3. Tuchel õnnestunud peenhäälestus

Jaanuari lõpus Chelsea peatreeneriks asunud Thomas Tuchel alustas 0:0 viigiga Wolverhampton Wanderersi vastu. Järgnesid viis võitu (vastasteks Burnley, Tottenham, Sheffield United, Barnsley ja Newcastle) ja viik Southamptoniga. Siis alistati võõrsil Madridi Atletico ning viimati tehti viik Manchester Unitediga. Nüüd siis võit võõrsil tiitlikaitsja üle.

Kaotusi Tuchelil kirjas pole, muljetavaldavaid tulemusi aga juba ridamisi. Kõik see kasvatab meeskonna enesekindlust, mida oli täna Chelsea tegutsemises selgelt näha. Mängiti julgelt, usaldati oma võimeid ja võeti mõistlikke riske. Viimast peab tegema, sest kahe tippmeeskonna duellis tähendaks kindla peale tegutsemine initsiatiivi täielikku loovutamist.

Tottenhami jaanuar ja veebruar näitasid ära, millega säärane teguviis lõpeb. Chelsea mängib mõnuga. Mitte hurraaga, vaid mõnuga. Kompaktsus, mille võtmeosaks kaitseliini ees paiknev nutikas duo N'Golo Kante – Jorginho, on paslik vundament, millele meeskond saab oma mänguplaani rajada. Tuchel on lühikese ajaga teinud suuri edusamme Chelsea peenhäälestamisel, mis Frank Lampardil ei õnnestunud.

4. Mängu parim – Andreas Christensen

Kiitust väärivad ka väravavaht Edouard Mendy, vasakpoolne keskkaitsja Antonio Rüdiger ning kaitsvad keskpoolkaitsjad Jorginho ja Kante, aga Christenseni positsioon kolmemehelise keskkaitseliini keskmise mehena oli vast kõige vastutusrikkam. Taanlane tegi seal marurahuliku ja pea veatu partii.