Luup peale | Brasiilia meistrimees murdis hilja ärganud Transi (galerii!) (0)

Premium liiga 23. vooru keskses kohtumises alistas FCI Levadia võõrsil 3:1 Narva Transi ja suurendas oma edu kaks mängu vähem pidanud FC Flora ees neljale punktile.

Flora eilne üllatav 0:1 kaotus Tartu Tammekale serveeris Levadiale hiilgava võimaluse haarata enda kätte kontroll Premium liiga üle. Kaotatud punktide arvestuses on Flora neist küll igal juhul ees, aga neljapunktiline reaalne edu on ikkagi kõva sõna.

Eelmine kord, kui Levadial avanes võimalus Flora vääratamise järel vähendada vahet tiitlirivaaliga, ei saadud sellega hakkama, sest mai alguses, kui Flora oli äsja leppinud 2:2 viiki Transiga, ei suutnud Levadia duellis Nõmme Kaljuga enamat 0:0 viigist.

Seekord Levadia võimalust kasutamata ei jätnud, vaid asus tänu Jevgeni Ossipovi 14., Joao Morelli 45+1. ja Gando 48. minuti väravatele 3:0 eduseisu ja võitis lõpuks 3:1. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Joao Morelli superpartii

Narva Trans võõrsil on Tallinna tippklubide jaoks kuulunud Premium liiga keerulisemate kohtumiste sekka paarkümmend aastat. Tänuväärsel kombel pakuvad matšid Paides ja Tartus neile üha tugevamat konkurentsi, aga pikk sõiduaeg, keeruline väljak ja kodumeeskonna arusaamatu hingeelu muudavad mängud Narvas prognoosimatuteks katsumusteks.

Seetõttu on FC Flora, FCI Levadia ja Nõmme Kalju jaoks eriti teretulnud, kui leidub mees, kellel on Narvas nii hea päev, et otsustab mängu üksinda ära. Kui Levadia hooaja alguses Narvas külas käis, osutus selleks meheks klubist praeguseks lahkunud ründaja Jevgeni Budnik (võimalik, et tegu oligi tema parima mänguga Levadia särgis), seekord aga brasiillane Joao Morelli.

14. minutil andis just tema terava nurgalöögi, millega Transi kaitsjad hakkama ei saanud, võimaldades Jevgeni Ossipovil Levadia juhtima viia. 45+1. minutil lahendas Kirill Nestroviga seina mänginud Morelli efektiivselt ära keskväljal palli võitmise järel avanenud kontrarünnaku ning 48. minutil riputas ta karistusalasse perfektse trahvilöögi, millest Gando lõi külaliste kolmanda värava.

Morelli kolm meisterlikku episoodi tagasid, et kui Trans 60. minuti kandis ärkas ja Levadia väravat ohustama hakkas, omati korralikku turvapuhvrit, mille mulgustamiseks võõrustajatel jõudu polnud.

2. Eric McWoodsi personaalküsimus

Tartu Tammeka eilne 1:0 võit FC Flora üle viseeris tõiga, et hooaega esinelikukoha kaitsmise ambitsioonidega alustanud Transi ootab ees võitlus viiendale kohale, sest Tammeka tõusis nendega võrdsetele punktidele. Et olla selles võitluses edukas, peab Trans suutma oma trumbid ära kasutada. Suurim neist on Premium liiga juulikuu parimaks mängijaks tunnistatud ründaja Eric McWoods.

23-aastane ameeriklane on osutunud Transi jaoks väga õnnestunud hankeks. McWoods on hooaja käigus oluliselt arenenud ning tema kiirus valmistab probleeme eranditult kõigile meeskondadele. Seetõttu oli Levadia jaoks üheks võtmeküsimuseks McWoodsi kontrolli all hoidmine, millega saadi ka edukalt hakkama.

Targa survega Transi keskpoolkaitsjatele minimeeriti nende võimalusi otsida McWoodsi söötudega Levadia kaitseliini taha ning ameeriklase valvamise eest vastutanud keskkaitsja Jevgeni Ossipov ja Maksim Podholjuzin suutsid ründaja liikumisi teraselt jälgida. Levadia hoidus ka ülearu kõrge liiniga mängimisest, vaid langes pallikaotuste järel koheselt allapoole, et McWoodsi efekti minimeerida.

3:0 eduseisus muututi aga lohakaks. Surve keskväljal polnud enam piisavalt intensiivne ja 65. minutil leidiski Trans läbisööduga üles McWoodsi, kelle vastu jäänud Podholjuzinil polnud enam päästa midagi.

3. Kaljumäe täidab Tkatšuki rolli malbemalt, aga tõhusalt

Juuli alguses sai vigastada FCI Levadia eelmise hooaja üks võtmemängijaid, poolkaitsja Juri Tkatšuk. Kuigi tänavu polnud ukrainlase roll sama kandev ja vorm oli veidi kehvem kui mullu, siis on ta kindlasti Levadia jaoks tähtis jalgpallur. Tkatšuki asendamine on tehtud ülesandeks Marek Kaljumäele, kes suutis ta tegelikult juba enne traumat mõneks vooruks pingile tõrjuda. Seetõttu pole üllatav, et Kaljumäe on ülesandega eeskujulikult hakkama saanud.

Aga tunnustust väärib poolkaitsja oma tõhususe eest kindlasti. Kuigi Kaljumäe tegutsemismaneer pole sama nähtav kui Tkatšukil, siis kehtib see nii hea kui ka halva kohta. Tkatšukil oli teatavasti probleeme intensiivsuse nivoo timmimise ja emotsioonide kontrollimisega, sest kollaste ja punaste kaartide arv oli talumatult suur. Kaljumäe töötab keskväljal pretensioonitumalt, aga kasutegur ei paista Tkatšuki omale alla jäävat.

4. Mängu parim – Joao Morelli

Kõik vajalik sai punkti number üks all öeldud. Liiklushuligaaniks osutunud Jevgeni Kabajevi riigist väljasaatmise järel on just Morelli tõusnud mängijaks, kelle suunas Levadia teravusi otsides vaatab, sest kevadel hiilgevormi näidanud kamerunlase Gando hoog on jaanipäeva järel raugenud.

10. augustil kell 16.00 Narva Kreenholmi staadionil

JK Narva Trans - Tallinna FCI Levadia  1:3 (0:2)
65. Eric McWoods - 14. Jevgeni Ossipov, 45+1. Joao Morelli, 48. Gando

Väravasöödud: 65. Deniss Poljakov - 14. x, 45+1. Kirill Nesterov, 48. Joao Morelli
Hoiatused: 24. Julius Kasparavicius, 60. Tanel Tamberg, 67. Bi Sehi Elysee Irie
Mänguolud: +23, päikesepaisteline ilm; muruväljak heas seisukorras.