Lunastus sai juba edukalt läbitud, kuid kauss tahab siiski kaitsmist ja vana võlg tasumist (0)

Eestil on põhjust tänavusele Balti turniirile optimistlikult vastu minna. Foto: Brit Maria Tael

Naabrist paremad? Jah, oleme. Vähemalt praegu. Ning leidub lubavaid märke, et status quo võiks püsima jääda ka pärast tänaõhtust Daugava staadionil toimuvat Läti ja Eesti vahelist Balti turniiri poolfinaali.

Mullu otsustas just kohtumine Lätiga Balti turniiri võitja ja 83 aastat visalt Eesti haardest põgenenud hiigelsuur karikas õnnestus Lillekülas 2:1 võiduga viimaks kätte saada. Nüüd tuleb aga minna tagasi ühte vana võlga õiendama, sest Daugava staadioni ja Balti turniiriga on Eestil vaja veidi arveid klaarida.

2018. aastal oli Eesti alistanud Rakveres kindla mängu toel Leedu ja sõitis Lätti teadmisega, et võit tooks karika koju. Aga Riias tegid treenerid ootamatuid valikuid, mäng läks täielikult aia taha ning 1:0 paremus ja ühtlasi lõpuks ka turniirivõit kuulusid neljandat korda järjest lätlastele. Nüüd on võimalus viga parandada ning vähemalt valada vundament sellele, et laupäevane kohtumine Lillekülas käiks Leedu või Islandiga taas karika peale.

Ülipikast turniirivõitmise painest saadi mullu lahti ja tänavused suuremad patud  on nüüdseks juba lunastatud, sest Rahvuste liiga D-divisjoni mudast õnnestus edukalt välja rabeleda - seejuures kohe esimesel katsel, erinevalt Lätist, kes seal tükk aega rapsis, enne kui suutis nüüd lõpuks Eesti eeskuju järgida. Seejuures tuli edasipääs tänavugi lätlastele üpriski üle noatera, D-tasandile langemine ähvardab samal ajal aga Leedut. See lubab Eestit endiselt Balti parimaks jalgpalliriigiks pidada ja sama kinnitab FIFA tabel, kus Läti-Leedu on hea mitukümmend pügalat madalamal.

REKLAAM

Ehkki ka tänavu minnakse kindlasti võitu kaitsma, mõtleb Häberli usutavasti sellelegi, kuidas kasutada käimasolevat akent maksimaalselt ära järgmise hooaja ettevalmistuseks. Nagu šveitslane märkis, on mõni mees pikast hooajast väsinud, teised jällegi koduklubides pingil istunud ja mängunäljas. Milline on piisavalt värske, aga ka piisavalt hea mängutunnetusega kooslus, mida valida?

Eesti jalgpallikoondise ründaja Henri Anier seekord sinisärkidega liitumiseks koduklubist luba ei saanud. Foto: Brit Maria Tael

Mitme põhimehega ei saa Häberli seekord üldse arvestada. Rahvuste liigas neli tähtsat väravat löönud Henri Anier tahtnuks küll tulla, aga tema tööandja Muangthong United vajas meest rohkem ega olegi kohustatud ründajat vähetuntud reegli tõttu koondise juurde lubama. Keskkaitsjad Joonas Tamm, Maksim Paskotši ja Henrik Pürg on hädas traumadega, samuti vaevab vigastus Robert Kirssi ning Premium liiga viimase vooru Flora-Levadia lahing viis rivist ka Henrik Ojamaa ja Artur Pika.

"See pole meie jaoks uus olukord," sõnas Häberli ise siiski mitme põhimehe puudumise kohta. "Neli-viis võimalikku koondislast on pea alati eemale jäänud. Eks see annab võimaluse teistele esile astuda. Nii oli suvel ja nii läks ka septembris. Seega ei muretse ma selle pärast üldse!"

Millised ootused Häberli koondisele asetab, et õnnestuks mullu üle pika aja võidetud karikat kaitsta? "Tahan, et võtaksime mängudes initsiatiivi. See, mis platsil toimub, peab olema meie otsustada, me ei tohi passiivseks jääda. Eesmärk on ikkagi ründavalt mängida ja nii-öelda eesliinist alates kaitsta, mitte kaitsesse vajuda ja palli järel joosta. Selles plaanis peaks meie mäng olema samasugune nagu ideaalis alati," rõhutas Häberli.

Kuid loomulikult pole tähtis ainult mängupilt, vaid ka tulemus. "Tahame uuesti turniiri ära võita, aga nagu ikka – kõik algab esimesest mängust. Fookus on praegu mängul Lätiga. Turniiri käigus soovime jätkata arengut. Tahaksime saada kirja võidud nr 9 ja nr 10," ütles Häberli, kelle senise ametiaja jooksul on meeskond võitnud kaheksa kohtumist.

Thomas Häberli. Foto: Jana Pipar

Optimistlikud on ka mängijad. Eelmisest aknast eemale jäänud ja ülekoormusest tingitud väsimusega võitlema pidanud keskkaitsja Märten Kuusk sõnas, et muust kui Läti alistamisest ei saa juttugi olla. "See on samamoodi tähtis nagu punktimängud või mis iganes teine sõprusmäng. Koondis koguneb nii harva ja kõik mängud on ikkagi tähtsad. Koondise esindamine on igale mängijale auasi. Siin loeb ainult maksimumi andmine ja tulemus," vastas kaitseliini tugitala.

Kaheaastase pausi järel koondisesse naasnud Frank Liivak ootab kohtumisi väga. "Paljudel poistel on hooaja lõpp. Põhisõnum on see, et võtta kogu energia kaheks mänguks kaasa ja kaitsta tiitlit. Isiklikult püüan anda endast parima ja loodan, et suudan peatreenerile tõestada, et ta tegi õige otsuse ka mind kaasata," rääkis ääreründaja, kelle klubihooaeg Iirimaal äsja lõppes.

Mullu jäi ta turniirivõidu tundest ilma ja tahab seda väga kogeda. "Tean ju, mis emotsioone see poistes tekitas. Tahaksin, et saaksin ka öelda, et olen Balti turniiri võitja. Olen nagu väike poisike, kes tunneb, et alati on igatsus koondise värvide vastu. Eluaeg on koondis mulle väga palju tähendanud ja praegu ongi jälle täpselt selline tunne, nagu väike poisike oleks jälle koondises. Mul on väga hea meel," võttis Liivak kutsega kaasnenu kokku.

Eesti lõpetas septembrikuised mängud San Marinos positiivsel noodil. Foto: Jana Pipar

Kui Eesti sai septembris Malta ja San Marino vastu kirja võidud, siis Läti oleks sügise alguses oma lubava tabeliseisu äärepealt maha mänginud. Esmalt kaotati kodus Moldovale ja lasti siis võõrsil Andorral lõpuvile eel viigistada, mis muutis viimased minutid erakorraliselt närviliseks. Siiski suudeti tänu paremusele omavahelistes mängudes grupi esikoht Moldova ees napilt säilitada, aga vahepealsete kohtumistega paranenud mängupildi abil tekkinud enesekindlus lõi taas veidi kõikuma.

Rahvuste liiga esiründaja puudumise osas on Eesti ja Läti võrdses seisus, sest valikmängudes viiel korral skoorinud Vladislavs Gutkovskist, kes teenib igapäevast leiba Poola meistriliigas ehk Ekstraklasas, vaevab vigastus. Ning kui Eestil on puudu Tamm, siis Lätil jääb samuti trauma tõttu pealtvaatajaks kogenud keskkaitsja Kaspars Dubra. Samuti ei lubanud Gdanski Lechia koondise juurde noort poolkaitsjat Kristers Tobersit.

Dainis Kazakevics on koondisesse kutsunud tervelt kuus võimalikku debütanti, sellal kui Eestil on neid Karl Andre Vallneri ja Markkus Seppiku näol vaid kaks. Lätlaste juhendaja ei teinud saladust, et ka tal on turniiri käigus mitu eesmärki - esiteks muidugi teha võimalikult hea tulemus, aga samas ka valmistuda kevadel algavateks EM-kohtumisteks. Olukorras, kus sõprusmängude arv kipub vägisi kokku kuivama, on igati loogiline, et mõlemad peatreenerid soovivad väheseid katsetamiseks avanevaid šansse maksimaalselt ära kasutada. Ent selgelt plaanib Kazakevics seda Häberlist rohkem teha.

Mängueelsel päeval toimunud pressikonverentsil viitas Kazakevics Daugava staadioni muru võimalikku seisundit rõhutades tõenäosusele, et tänaõhtune kohtumine tuleb küllaltki võitluslik. "Platsil pole iseenesest viga, aga treeningud ja mängueelne soojendus võivad seda tugevasti mõjutada. Ilmsel toimub mäng üsna tüma maa peal, mis tähendab seda, et maksvusele pääseb parem füüsiline seisund," arutles Kazakevics.

Mullu suutsid lätlased Lillekülas Eestile ohtlikuks saada vaid lõpuminutitel. Foto: Brit Maria Tael

Läbi aegade on Eesti ja Läti mänginud omavahel 54 korda, neist 10 mängu on võitnud Eesti ja 24 Läti. Ühtlasi täitus just tänavu sada aastat esimesest Eesti-Läti mängust, mis lõppes 1922. aasta septembris Riias 1:1 viigiga.

Üldse on naabritevahelisi viike ajaga kogenenud 20, ent seekord peab võitja igal juhul selguma - kui kumbki normaalajaga oma paremust maksma panna ei suuda, lüüakse penalteid, et selgitada, kes kohtub laupäeval Leedu ja kes Islandiga. Balti turniiri ülejäänud kaks osalist panevad palli Vilniuses mängu täpselt samaaegselt Riia-kohtumise avavilega.

* * * 

16. novembril kell 19.00 Daugava staadionil
Läti - Eesti

Peakohtunik: Robertas Valikonis
Abikohtunikud: Edgaras Bucinskas, Gevork Arakelian
Neljas kohtunik: Donatas Rumšas (kõik Leedu)

Eesti eeldatav algkoosseis:

Eesti - Football tactics and formations

Eesti koondise koosseis Balti turniiri mängudeks:

Väravavahid
Karl Jakob Hein (13.04.2002) – Arsenal FC (ENG) 16/0
Matvei Igonen (02.10.1996) – Podbeskidzie Bielsko-Biala (POL) 14/0
Karl Andre Vallner (28.02.1998) – Tallinna FCI Levadia 0/0

Kaitsjad
Taijo Teniste (31.01.1988) – Tartu JK Tammeka 93/1
Karol Mets (16.05.1993) – FC Zürich (SUI) 82/0
Ken Kallaste (31.08.1988) – Tallinna FC Flora 53/0
Nikita Baranov (19.08.1992) – Jerevani Pjunik (ARM) 44/0
Märten Kuusk (05.04.1996) – Ujpest FC (HUN) 20/0
Michael Lilander (20.06.1997) – Tallinna FC Flora 14/0
Rasmus Peetson (03.05.1995) – Tallinna FCI Levadia 3/0
Markkus Seppik (16.04.2001) – Tallinna FC Flora 0/0

Poolkaitsjad ja ründajad
Konstantin Vassiljev (16.08.1984) – Tallinna FC Flora 144/26
Sergei Zenjov (20.04.1989) – Tallinna FC Flora 100/14
Rauno Sappinen (23.01.1996) - Gliwice Piast (POL) 47/10
Mattias Käit (29.06.1998) – FC Rapid (ROU) 43/8
Frank Liivak (07.07.1996) – Sligo Rovers FC (IRL) 24/3
Erik Sorga (08.07.1999) – IFK Göteborg (SWE) 22/4
Vlasi Sinjavski (27.11.1996) – FC Slovacko (CZE) 20/0
Martin Miller (25.09.1997) – Tallinna FC Flora 19/1
Markus Soomets (02.03.2000) – Tallinna FC Flora 10/0
Bogdan Vaštšuk (04.10.1995) – Mieleci Stal (POL) 9/0
Georgi Tunjov (17.04.2001) – SPAL (ITA) 7/0
Rocco Robert Shein (14.07.2003) – FC Utrecht (NED) 2/0
Martin Vetkal (21.02.2004) - AS Roma (ITA) 0/0*

* liitus esimeste treeningute järel U21 koondisega

Peatreener: Thomas Häberli
Abitreenerid: Norbert Hurt, Andres Oper
Väravavahtide treener: Mart Poom


Läti koondise koosseis Balti turniiri mängudeks:

Väravavahid
Pavels Šteinbors - RFS 27/0
Rihards Matrevics - Valmiera 1/0
Nils Toms Purinš - Riga FC 0/0

Kaitsjad
Igors Tarasovs - Ypsonas FC (CYP) 47/2
Roberts Savalnieks - Liepaja 46/2
Raivis Andris Jurkovskis - Riga FC 32/0
Antonijs Cernomordijs - Riga FC 26/1
Elvis Stuglis - RFS 7/0
Vladislavs Sorokins - RFS 4/0
Daniels Balodis - Valmiera 0/0
Emils Birka - Valmiera 0/0
Ivo Minkevics - FK Auda 0/0

Poolkaitsjad
Ilja Korotkovs - Riga FC 0/0
Arturs Zjuzins - RFS 56/8
Janis Ikaunieks - KuPS (FIN) 46/11
Andrejs Ciganiks - FC DAC 1904 Dujanska Streda (SVK) 37/1
Alvis Jaunzems - Valmiera 23/0
Eduards Emsis - FC Lahti (FIN) 23/1
Aleksejs Saveljevs - Auda 8/1
Renas Varslavans - RFS 4/0
Maksims Toniševs - Valmiera 0/0

Ründajad
Davis Ikaunieks - Jablonec (CZE) 39/6
Roberts Uldrikis - Cambuur-Leeuwarden (NED) 36/6
Raimons Krollis - Valmiera 25/2

Peatreener: Dainis Kazakevics
Abitreenerid: Jurgis Pucinsks, Marians Pahars
Väravavahtide treener: Aleksandrs Proskurnins

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK