Jalgpallikoondise ülekanded jõudsid tagasi ERR-i: publiku vastuvõtt oli üllatavalt soe (16)

Eesti Rahvusringhääling (ERR) oli aastaid Eesti meeste jalgpallikoondise matšide edastajaks. Mullu jäädi teleõigustest ilma, kui need kaotati suurema summa välja käinud Viaplay voogedastusplatvormile. Esmaspäeval alanud EM-valiktsüklit saab jälgida taas ka ERR-ist, küll teisel kujul.
Nimelt saab Eesti koondisele tänavu kaasa elada Vikerraadio vahendusel. Eesti kuulatuim raadiojaam teeb otsereportaažid kõikidelt Eesti koondise EM-valikmängudelt, nii kodust kui võõrsilt. Sellega sai ühtlasi läbi mõneaastane paus vuti raadioülekannetest.
"Eelmisest EM-valiksarjast me ei teinud raadios ülekandeid, aga üle-eelmisest tegime. Raadios on olnud Eesti koondise valiksarjamängud ka siis, kui meil olid teleõigused," ütles ERR-i raadio sporditoimetuse juht Juhan Kilumets Soccernet.ee-le.
Ta jätkas: "Nüüd tundus meile, kogu ERR-i sporditoimetusele, et arvestades just eelkõige ka seda, et teleõigusi meil ei ole ja meil on väljund raadio näol - küll retroväljund, aga äge väljund -, siis miks mitte. Kuna Eesti Jalgpalli Liidul on õigus otsustada, kes ja kas raadioõigused saab ehk milline raadiojaam võib teha ülekandeid, siis me küsisime ja meile öeldi, et võime teha. Kõik tulenes sellest, et meil on huvi seda spordisõpradele pakkuda."
Ajalooliselt on jalgpalli Vikerraadio eetris olnud palju. Vahel ka nii, et kõiki võõrsilmänge pole tehtud ja otse-eetris on vahendatud vaid kodumatše. Lisaks vutile on sagedased olnud reportaažid korvpallist ja võrkpallist.
"On näiteks olnud ju olümpiamängudelt ka talispordiülekandeid, aga need jäävad ammusesse aega. Ka kergejõustikku oleme teinud, aga see eeldab väga pikka tegemist: võistluspäevad kestavad kaua. Kuna viimastel aastatel on Rahvusringhäälingul on olnud kergejõustiku näitamisõigused, oleme sellest raadios loobunud," tõi Kilumets välja.
Esmaspäeva õhtul said raadiokuulajad taas vutile kaasa elada, kui Vikerraadio reporter Ragnar Kaasik vahendas Austria - Eesti EM-valikmängu kuulajatele Linzist otse staadionilt. "Otsustasime päris viimasel hetkel. Millegipärast jäime natuke unelema just selle koha pealt, kas teha ikka kõik mängud ja kuidas sporditoimetuse, ent ka maksumaksja raha oleks kõige mõistlikum kasutada. Aga leidsime väga hea ökonoomse lahenduse. Saadame reporteri, mis on auasi, Eesti koondise mängule, kus ta saab teha reporteritööd ja ka ülekande," selgitas raadiohääl.
Esimene ülekanne õnnestus Kilumetsa hinnangul hästi. Eriti arvestades, et Kaasikul ei olnud Linzis ootamatult kasutada ekraani videopildi ja kordustega, mis tavapäraselt peaksid kommentaatorit toetama.
"Ragnarile annaksin hea energia ja väga hea meelestatuse eest küll väga kõrged hinded. Tegi väga rasket žanrit ilma pildi toeta. Üksinda eeter täita - kes on teinud raadioülekannet, see teab, kui keeruline see on. See ei ole lihtsam kui teleülekanne, võib-olla pole ka raskem, aga ilmaasjata ei öelda, et kunagi oli kuninglik žanr just raadioreportaaž," rääkis Kilumets.
Inimeste vastuvõtt oli üllatavalt soe
Ta lisas: "Kui rääkida sellest, kuidas kuulajad selle vastu võtsid, siis väga hästi. Loomulikult saan aru inimestest, kes ütlevad, et mis arhailist asja te seal teete, kuidas nüüd nii ja mis taandareng see on, et kui pilti pole, siis liigume raadiosse. Tegelikult pole see õige, sest raadios on olnud ka enne ülekanded. Lihtsalt võib-olla see kontrast torkab teravalt silma, kui teleõiguseid ei ole.
Aga see, kuidas inimesed üles leidsid selle ülekande, kuidas oleme saanud positiivset vastukaja, see on positiivne. Mõnele on olnud see lihtsalt võimalus nostalgitseda ja meenutada Karuksi ja Lillo aegu. Mõni sai sealt kätte vajaliku info õhtul autoga sõites. Mõni otsis spetsiaalselt üles raadioülekande. Oli erinevaid põhjuseid, aga juba veebikuulamine ütleb, et kõrghetkedel oli vaat et kolm korda rohkem kuulajaid kui tavaliselt sel ajal õhtul.
Kui võtta siia juurde ka raadiost kuulamised, siis arvan, et märtsikuu esmaspäeva õhtul kell kümme, mis on raadio mõistes nö surnud aeg, sest inimesed vaatavad kodus telekat - see on normaalne, õhtul raadio kuulatavus kukub -, siis selle kohta oli publiku vastuvõtt lausa hämmastavalt soe."
Kolmapäevaks ei olnud veel täpseid raadioreitinguid ERR-i raadio sporditoimetusse saabunud, ent juba puhtalt Vikerraadio veebilehel, mis moodustab kuulatavusest väikese osa, stabiilselt olnud 1200 kuulajat andsid märku, et tehti õige samm.
"Saame muidugi aru, et siin on põhjused, et võib-olla ei ole inimesed jõudnud veel harjuda, kus on jalgpallikoondise mängud, kuidas neid kätte saab, kogu see taust," tõdes Kilumets, et Viaplay ei ole suutnud veel kõikide huvilisteni murda, "aga seda enam on tore näha, et nõudlus selle konkreetse ülekande järele oli ja see annab ainult indu."
Nii saabki juunis kuulata Vikerraadiost esmalt võõrsilmängust Aserbaidžaaniga ja siis kodumängust Belgiaga taas otsereportaaže. Kilumets: "Me teeme kogu valiksarja. Me ei tee mingisugused erandeid: ei vali, kas on halb või hea aeg. Ei jõua ära oodata neid suviseid mänge, kui inimesed on kell seitse õhtul kuskil autoga liikumises ja raadiod mängivad kodus aias või põllu ääres.
Meie jaoks on jalgpalliülekanded Vikerraadios kuidagi klassika. Me ei ürita hoida elus surnud asja iga hinna eest, aga on näha, et see ei ole aastal 2023 täiesti põhjendamatu või jabur teha raadioülekannet, kui on olulised mängud spordialal, mis inimestele korda läheb.
See, et raadioülekanne on ka muutunud, on selge, aga see ei tähenda, et ei võiks proovida ja juba kasvõi meie raadiojaama mõnusa pärandi elushoidmiseks. Jalgpall on ju väga hea ala, mida raadios kajastada. Kindlasti mitte lihtne, sest kõva ülesanne on seda kvaliteetselt teha. Aga kui sa suudad jalgpalli liikumisi hästi kirjeldada, on seda mõnus jälgida."
Vikerraadio vutireportaaže hakkavad sel aastal tegema eelkõige Johannes Vedru ja Ragnar Kaasik, hoides seeläbi ERR-is jalgpallikoondist pildis ilma pilti pakkumata. Vutikoondise videoõigused kuuluvad veel mitmed aastad Viaplayle. Tekstis pakub kõige põhjalikumat jalgpallikajastust Soccernet.ee.
***
Kuula ja vaata värsket "Pikk ette (ja ise järele)" episoodi, mis arutles samuti Eesti koondise teemadel!
*also, korralik clickbait pealkiri ikka.
Tiisleri ülekandealguse "Nonii-d" ei saa ka kuidagi asendada.
Aga noh eks ajad muutuvadki ja peab kohanema Viaplay pildi ja Vikerraadio heli sünkimisega tundub
Viaplay on õnnelik, sai turgu laiendada ja väikselt areneb, aga vaataja jaoks ajas kõvasti tagasi minek ning selle eest tuleb veel maksta. Eks teenuse eest ongi normaalne maksta, aga Eestis jõukus ja mentaliteet pole veel sealmaal.
On keegi kursis Viaplay kvaliteediga mõnes muus riigis. Kuidas seal kohalik stuudio, spetsialistide, kommentaatorite ja ülekannete tehnilise poole kvaliteet on?
Viaplay osas erinevad appid mob/tv. Mul oli olukord kus tahtsin näha Arsenali mängu algusest- mobiilis toimis ja tvs mitte(ootasin kuni koju jõudsin ja siis failis). Ikka jätab jõhkralt erinevalt soovida see tehniline pool.
Oli mõni aasta tagasi kus oli võimalus Telia kaudu koos spordipaketiga. Paar aastat tagasi läks kõik sassi - igaüks hakkas miskit osa kandma. Ja oli aeg kus oled 20a vaadanud streami Eng jalkast(jah vaatasin streami 2000a kehva kvaliteediga). Kuna vanad ajad meeles on täna ikka lihtne - need tasuta kanalid on alles ja siis keegi üritab veel. Vahest paremini. Igatahes toetan kommertsprojekti - seal saadakse 20a varem aru mis töötab ja mis mitte. Vaja oleks ühte kanalit kus enamus tuleb, siis saad aru miks raha alla paned.
































