Ivar Lepik | Tunjov märtsis U21 koondises = raiskamine (27)

Tunjov esindas mullu veel U19 koondist. Foto: Liisi Troska

Viimastel kuudel Eesti jalgpallisõprade huulil olnud küsimus Georgi Tunjovi koondisekutse kohta sai teisipäeval kindlasti ennatliku, mõnevõrra ootamatu ja paljude jaoks lausa vale vastuse.

Kordame alustuseks üle, millega on üks 18-aastane poolkaitsja, keda enamik pole ilmselt oma silmaga palli taga ajamaski näinud, kerkinud jututeemaks sotsiaalmeedias ja foorumites, saunades ja poodides. Lühidalt: Tunjovi debüüt Serie A-s tegi temast alles kolmanda Eesti jalgpalluri Mart Poomi ja Ragnar Klavani järel, kes sel tasemel jalgpalli nuusutada saanud.

Kuidas see juhtus? Narva Transist 2018. aasta kevadel SPAL-iga liitunud Tunjov jättis endast esimese märgi maha mullu septembris, kui pääses mänguks Juventusega esindusmeeskonna pingile. Seda saavutust iseenesest ja üksikult vaadatuna võiks pidada tähtsusetuks, sest Itaalias saavad klubid protokolli märkida teise algkoosseisu jagu mängijaid. Meie jaoks suur asi, aga ikka ja jälle satub saapamaal mõni noor harival-motiveerival eesmärgil pingiotsale istuma.

Küll aga ei tohiks pisendada järgnenut. Uuesti pälvis Tunjov peatreeneri Leonardo Semplici usalduse detsembri alguses, oma seni viimase mängu Primaveras ehk U19 meeskonnas pidas poolkaitsja novembri lõpus. Sealtmaalt on ta eranditult alati kuulunud meeskonna pingile. Valim on piisavalt suur järeldamaks, et Semplici on eestlase teadlikult ja kaalutletult kaasanud esinduse tegemistesse.

REKLAAM

Jah, tõsi, SPAL-il on raskusi. Pilk Serie A tabeliseisule seda kinnitab. Aga Tunjov ei ole kohta pingil, rääkimata mänguminutitest, teeninud kuidagi avansina - miks peakski üks itaallasest treener edutama Itaalia klubi U19 meeskonnast eestlase, kui ta seda ei vääri? Karikamängus AC Milaniga, kus Tunjovile usaldati vasakul äärel täismäng, sai ta kogenud meeste (keskmine vanus Tunjovita 27,3 eluaastat) vahel võimaluse ainsa noorena; ta on ainus teismeline, kes SPAL-i eest tänavu liigamängus platsile pääsenud. Need on faktid.

Võtame aluseks viimase mängu Lazioga, kus Semplici andis protokollis üles seitse varumeest, Tunjovi nende seas. Pingil istusid temaga koos näiteks 38 korral Bosniat esindanud kaitsja, kolm aastat Lazios mänginud poolkaitsja ja Itaalia rahvuskoondises ühe mängu kirja saanud poolkaitsja. See on see tase, millega Tunjov konkureerib ja igapäevaselt kokku puutub.

Mitu meie koondise raudvara on noorena Itaalias mänginud, kuid mitte läbi murdnud. Mitu mängib Euroopa mõistes keskpärase liiga esiliigas. Kui paljud koondislased saavad öelda, et treenivad igapäevaselt Tunjoviga sarnasel tasemel? Kui paljud koondislased on üldse kunagi saanud sama öelda?

Tunjov tegi Serie A debüüdi AS Roma vastu. Foto: kuvatõmmis

Nii jõuame ringiga koondise(kutse) juurde. Mis sõnum jäi kõlama peatreener Karel Voolaidi viimasest kommentaarist? Kas "Tunjov peab end tõestama U21 koondises", millele viitas loo pealkiri ja mida, tõe huvides, Voolaid sisuliselt ütles?

Lausetesse süvenedes küll näeme, et peatreeneri jutt oli tegelikult oluliselt pehmem kui kõlama jäänud sõnum, nagu see ikka kipub olema. Küllap kasutas Voolaid teadlikult fraase "kõige reaalsem on", "esimene loogilisem lahendus", "talle tuleb natukene aega anda", "ma näen teda lähitulevikus koondisele juurde andmas", aga sinna vahele pikitud mõtted olid kohati vastukäivad ja tõstatasid õigustatud küsimusi.

Esmalt ajastusest. Hindan Voolaidi (ja ka tema eelkäija Martin Reimi) suhtelist ausust ja otsekohesust ajakirjanikega ja seeläbi jalgpallisõpradega suheldes kõrgelt, aga praeguse hetke ja koondise kogunemise vahele jääb SPAL-i näitel seitse mängu. Paljud koondislased piirduvad samal ajal treeningute/kontrollmängudega.

Igasugune viide sellele, nagu koondise nimekiri oleks otsustatud või suures osas lukus, kõlab eos kummaliselt. Ja mõistaksin, kui mängiksime märtsis punktide peale. Siis ei oleks Tunjovil tõesti hetkeseisuga nimekirja asja. Aga me ei mängi.

Talvist "B-koondist" tänavu koos ei käinud, pärast märtsi ootab suvel ees Balti turniir pluss põhimõtteline lahing Soomega ja siis sügisel juba Rahvuste liiga. Need ei ole enam kohad uute meeste pea ees vette viskamiseks. Küll aga on seda kindlasti mäng Uus-Kaledooniaga, kes üks meie viimaste aastate nõrgimaid vastaseid, ja maavõistlus seni teadmata koondisega. Kohad, kus peaksime koondislaste ringi suurendama, kui selleks on põhjust. Hetkel on.

Võtame noortekoondiste nurga. Tunjov ei ole tõesti U21 vanuses veel platsile jooksnud, tal on hinge taga 15 mängu U17 koondisest ja 13 mängu U19 koondisest. Viisakas pagas. Vladislav Kreidal, kes mullu A-koondises debüteeris, on U21 koondisest kirjas kolm ja noortekoondistest kokku seitse mängu. Erik Sorgal U21 koondisest kolm mängu (U19-s 32). Mattias Käidil U21 koondisest kuus mängu. Kogu see kolmik võiks vanuse poolest end selles tsüklis veel "U21 koondises näidata".

Vanuse poolest võiksid Erik Sorga ja Vladislav Kreidagi veel U21 koondises mängida. Foto: Brit Maria Tael

Konkreetsemalt mullusügisese U21 koondise juurde jõudes avaldub veel üks, seni väheräägitud, aga ehk isegi kõige olulisem tahk. Meil on Konstantin Vassiljev, küll 35 aastat noor, aga kaugel ei ole päev, kui keegi peab number kümne positsioonil tema saapad täitma. See on teadmiseks võetud nii koondises kui klubis.

FC Flora, nagu talvel teada saime, peab sobivaks kandidaadiks Henri Väljat - mullu Paides silmapaistva hooaja kokku pannud 18-aastast poolkaitsjat, kes täidab sama rolli juba U21 koondises. Ehk on Tunjovi eakaaslane ja otsene konkurent. 

Märtsis ootab U21 koondist vaid üks valikmäng - võõrsil Bulgaariaga - ja varasema praktika põhjal võib eeldada, et ainus mäng selles koondiseaknas. Välja ja Tunjov koos platsile ei mahu, õigupoolest oli U21 keskväli sügisel loogiliselt mehitatud (Välja, Markus Soomets, Markus Poom) ja harjutab nüüd ka klubitasandil koos. Selle trio lõhkumine ei tundu otstarbekas.

Mil moel ja millal peaks Tunjov end siis U21 koondises näitama? Mitte keegi ei ütle, et Tunjovi märtsis A-koondisesse kutsudes peaks ta sinna igaveseks jääma. Aga vähemalt märtsis on Tunjovil U21 koondises vähem teha kui A-koondises, eeldusel, et Väljast ei saa esimest 21. sajandil sündinud A-koondislast. Ja erinevalt Tunjovist ei oleks tema kutsumine veel õigustatud.

27 kommentaari

parool_on_123456   •  
(91.129.106.***)
Tänud, härra Leppik!

Natuke provokatsiooniks võinuks lisada ka selle, kui Pohlak ei tea mida ette võtta Sapovalovi ja Jürgensi olukorraga, siis võiks ühe U19 juurde võtta ja teise U17 abistama jätta. Teinekord Pohlak võiks kommentaatorite arvamust küsida, me teame kõiki vastuseid.
ßanyø   •  
(37.157.97.***)
selle arvamuslooga nõustuvad seekord ehk küll kõik Soccerneti kommenteerijad?
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Nõustun!
Peeter Paan   •  
(87.119.182.***)
Nõus
Kevin Martins   •  
(145.14.19.***)
Nõus jep
fcfloraforever   •  
(87.119.179.***)
Küll see Soccernet on ikka EJL suuvooder..
Kert Valter   •  
(193.40.13.***)
Nõustun ka üle-eelmistega
parool_on_12345   •  
(212.53.116.***)
tänud ivar! tubli poiss
parool_on_parool   •  
(90.190.66.***)
To fcfloraforever

On küll EJL suuvooder kui voolaiu järglane peaks olema A.Pijpers või N.Hurt. Ehk vaja kedagi edutada. Kui aga uus treener on süsteemi väline siis müts maha antud artikli autori ees.
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
mitu minutit Tunjov on itaalia liigat mänginud?
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
ja karikat
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
mänge min
Primavera2a 9 524'
Serie A 1 17'
Coppa Italia 1 90'
Coppa Primavera 1 120'
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
117 minutit meeste kogemust
Kevin Martins   •  
(146.255.181.***)
Palju Mattias Käidil minuteid meeste tasandil enne esimest A-koondise mängu oli?
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
Käidil polnud minu meelest meeste mänge olnud - kui mitte arvestada Fulham FC U23 Aston Villa U23 Aston Villa U23 2:2 RM 1värav
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
4 Estonia Estonia Jan 6, 2016 26 5
- Estonia Estonia U23 Sep 5, 2016 1 2
- Estonia Estonia U21 Sep 2, 2015 6 1
9 Estonia Estonia U19 Jan 4, 2015 2 -
9 Estonia Estonia U17 Jun 26, 2013 16 14
- Estonia Estonia U16 Nov 20, 2012 2 -
- Estonia Estonia U15 - - -

Nagu näha - käis siiski koondiseloogika ka läbi
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
Käit mängis 6 mängu U21 ja siis 1 U23 ja siis A-koondis
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
vabandust esindas U23 veel pärast A-koondise debüüti
Kevin Martins   •  
(146.255.181.***)
Okei, selle nurga alt vaadates saan sust aru küll
FB-Simulation   •  
(80.235.48.***)
Kuna Eesti koondis suurturniiridel ei osale, ongi sõprusmängude eesmärk proovida uusi mängijaid ja tiimiga eksperimenteerida. Kui me just ei kohtuks mõne suurriigiga, siis tulekski uusi noori karastada ja neid rahvusvahelise jalgpalliga kurssi viia ning lasta neil kogenumatelt mängijatelt õppida. Eriti veel Uus-Kaledoonia vastu, kes on üks viimase aja nõrgemaid Eestiga mängivaid koondiseid. Voolaid ütles isegi, et näeb Tunjovi tulevikus koondises tähtsas rollis, miks mitte alustada juba praegu, et Georgi oma tippaastatel oleks koondisega (mängijad, mänguplaan) juba tuttav, mitte ei alustaks nullist.

Eelseisvateks sõprusmängudeks peakski Eesti koondis olema kombineeritud võimalust ootavatest/väärivatest noortest (Tunjov, Välja..) ning koondises koha kaotanud mängijatest, kes end taas tõestada tahavad (Anier) ning kogenud mängijatest kelle kõrval noortel hea areneda oleks, nt Kostja.
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
aga alati võib ju tulla üliandekaid, kes piire nihutavad. Aga kas saab pidada Tunjovi 117 minutid ja pingile saamist itaalia serie A tasemele jõudmiseks on väga raske õiglast hinnangut anda.
Mis on piisav arv mänge ja mis tasemel? Itaalia jalgpall kahtlemata tugev ja niisama sinna ei satu. Kas aga meisterlikus on koondise tasemel on teine küsimus. Meisterlikkuse all ma ei mõtle mängija andekust ja võimeid vaid sooritustaseme stabiilsust ja seda on kõikde noorte mängijate, kelle mängude arv meeste seas on pea olematu, raske hinnata. Juu siis Reim tundis Käiti piisavalt ja nägi, et ta suudab ja hetkel peatreener veel Tunjovi suhtes seda tunnetust ei oma. Klopp ütles, et ta üldiselt ei taha, et mängijad tuleksid temalt küsima, miks ma ei mängi, sest siis see oleks tema meelest austamatu nagu ta ei oska oma tööd teha. Minu soovitus on kõikidele talendikatele - varuge kannatllikkust ja tehke tööd meistriklassi omandamiseks, sest siis kui võimalus koidab suudate ka selle ära realiseerida. Hakata rääkima, et oi see on selle poeg ja selle pärast saab ei anna sulle midagi. Isegi kui on ebaõiglust, mis teha! Sa ei saa kedagi sundida otsustama enda kasuks aga sa saad iga päev oma osa teha, et kui võimalus tuleb, siis sul on oskused ja mentaalne tugevus sellest võimalusest kinni haarata.
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
Aga kõrvalseisijatel on alati tore - on mille üle arutada ....
Fussball   •  
(84.50.233.***)
Kuule härra Taavi Usta räägi meile siis Ainsalu ja Kreida meisterlikkusest koondise tasemel . Klopp võibki selliseid asju öelda sest tema tulemused tõestavad seda põhimõtet. Eesti koondisel läheb just täpselt niikaua nii halvasti nagu viimased pea 8 aastat on läinud kui ei tulda välja enda mullist ja ei võeta vastu ratsionaalseid otsuseid. Koondis on kaitses läbikäiguhoov ja ründel täiesti suutmatu on vaja mõelda kastist välja ja proovida ERITI sõprusmängudes uusi lahendusi. Eelmised treenerid on ise ka täielikult kõrvalseisjad siin olnud kui koledalt ja häbistavalt tuppasaadud on , 1 krdi punkt valiksarjas väravate vahe 2:26 peaks natuke pirnipõlema lööma või mis?
parool_on_123456   •  
(91.129.106.***)
Usta, aga mingi ambitsioon võiks olla süsteemil, et püüelda kuhugi EMile või MMile ja selleks on vaja neid mängijaid, kes seal potensiaalselt ka mängiks. Ehk siis hetkel 32 aastased võiks valikust välistada, aga no mida mina ka tean.
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
Fussball

Tunnen Kreidat kui Kaareli konkurenti pisipoisist peale. Oli siis hea võtlushingega ja on nüüd. Ainsalut tunnen vähem aga tüübina on imponeeriv ja vanem poiss ütles, et tal oli temaga U koondises hea mängida koos. Ei ole põhjalikult analüüsinud nende viimase aasta taset. Üks mis neid on katapulteerinud on Flora head esitused, kus neil on selge osa olnud. Aga treener on see, kes otsustab - peab olema valmis kui kutse tuleb tuiskad lahingusse ja teed oma parima meeskonna heaks.
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
parool_on_123456 kirjutad:

Usta, aga mingi ambitsioon võiks olla süsteemil, et püüelda kuhugi EMile või MMile ja selleks on vaja neid mängijaid, kes seal potensiaalselt ka mängiks. Ehk siis hetkel 32 aastased võiks valikust välistada, aga no mida mina ka tean

Mina ei sea EJL-le tingimusi - kui ei meeldi võib ju oma alaliidu luua, proovida näiteks saada UEFA ja FIFA liikmeks ja siis teha oma loogigat mööda.
Mu point on see - mina ja sina võime oma aja sisustamiseks, siis ju igasuguseid kombinatsioone välja mõelda aga otsuseid teevad koondise suhtes teatud isikud ja selle tunnetusega, mis neil on. On üsna naiivne arvata, et survega saame Tunjovi koondisesse. Kui sina oleksid peatreener, siis ta võibolla oleks juba seal. Mina olen pisipoisse treeninud ja tegelen jõudumööda oma lastele nõu ja julgustuse andmisega. Treeneri ametit ei igatse - väga raske töö. Kogu selles arvamuste ja võimaluste mitmekesisuses veel häid otsuseid teha nii lühikeses kui pikas perspektiivis pole lihtne. On asju, mida ma tean aga ei ole tark rääkida, sest see ei aita kedagi.
Hyrax   •  
(90.190.163.***)
Isegi kui Tunjov oleks Serie B meeskonnas samamoodi pildil paneks see mõtlema, et seal on midagi mida välismaal on märgatud ja hinnatakse. Kui koondises ei saa kohe mängu panna siis võiks juba hakata trennides sulandama koondisesse. Mida varem seda parem.
Eesti koondises ei ole nii palju mängijaid valida, et tuleks taktika jaoks mängijaid otsida. Eestis peaks mängijate valiku järgi hoopis taktikat valima. Kui sul on tugevaid sarnaseid mängijaid siis mõtle välja kuidas need mängijad mängima panna koos mitte ära neid kõrvale jäta.
Lisaks ega need koondise tulemused ja tase ei ole nii kõvad olnud lähiajal, et keegi tunneks et me liialt riskime kui me noorematele võimaluse anname. Oleme ausad selles osas.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK