Island näitas, miks peab nendega EM-il arvestama (1)

Euroopa meistrivõistluste 1. vooru viimases mängus näitas tõelist Põhjamaa südikust Island, tehes 1:1 viigi ülitugeva Portugaliga.

Esimese poolaja avamomendi au sai endale üllatuslikult aga just Island, kui saareriigi meeskonna tähtmängija Gylfi Sigurdsson sundis Rui Patriciot kaks korda sekkuma enne, kui puurilukk palli kätte sai. Sellega oli aga Portugali äratuskell kõlanud.

Edasi haarasid portugallased juba üha selgemalt ohje enda kätte, muutes palliga tegutsedes üha enesekindlamaks. Ohtlikuks väravaolukorraks oli Nani peaga löök, millele sai õnnega pooleks jalad ette Islandi puurilukk Hannes Halldorsson.

Punasärkide surve jätkas aga tasapisi kasvamist ning lõpuks saadi ka oma tahtmine. 31. minutil andis Andre Gomes paremalt äärelt karistusalasse terava maast söödu, mille realiseeris väravaks terve mängu üsna sümpaatselt esinenud Nani.

Portugali üheväravalises eduseisus mindigi poolajapausile. Teine kolmveerandtund algas sarnaselt esimesega portugallaste kerge dikteerimise saatel. Pikalt ei jõudnud aga Portugal palli veeretada kui juba 50. minutil leidis Johann Gudmunsson kauni tsenderdusega trahvikastis uhkes üksinduses eksleva Birkir Bjarnasoni, kes lõi end ühe puutega igaveseks islandlaste ning kogu jalgpallimaailma ajalukku - 1:1!

Edasi hakkas kohtumise eelselt favoriidikoormat kandnud Portugal järjest agressiivsemalt ründama, otsides meeleheitlikult juhtväravat, kuid kord eksiti sooritusel, kord päästis Islandi halvimast puurilukk Halldorsson. Skoori aga muuta enam ei suudetud ning nii algaski Islandi jaoks ajaloo esimene suurturniir meeleoluka viigiga Portugali vastu.

Portugal - Island 1:1 (1:0)