Henri Anier Taisse minekust: hing ihkas veel ühte suurt seiklust (3)

Muangthong Unitedi ründaja Henri Anier. Foto: Muangthong Unitedi Facebook

Privileeg. Eesti koondise ründaja Henri Anieri jutt jõuab ikka ja jälle välja selle sõnani, kui ta räägib oma liitumisest siit vaadates eksootilise Tai kõrgliiga tippvõistkonna Muang Thong Unitediga. Muuseas, Eesti koondise peatreeneri Thomas Häberli sõnum Anierile oli lihtne: anna minna ja pane täiega!

Genoa Sampdoria noortetiimis veedetud hooaja 2009-10 järel tuli Anier Floraga kaks korda Eesti meistriks ja liitus siis 2012 Stavangeri Vikingiga. Järgnenud kaheksa ja poole aasta jooksul mängis Anier 11 erinevas klubis ja 7 riigis. 2020 suvel naasis ründaja kodumaale ja liitus Paide Linnameeskonnaga, kus võitis hõbe- ja pronksmedali, 2021 ka Premium liiga parima väravaküti tiitli.

Leping Paidega lõppes ja Anieril oli vaja teha otsus, kuidas edasi. Premium liigas löödud 26 väravat ja koht Eesti koondise põhikoosseisus tähendasid, et valikuvariantide puudust karta polnud. Seetõttu võttis ta esmalt aja maha ja sõitis Mehhikosse puhkama. Plaanitud mahus aega maha võtta ei õnnestunud, sest keset päikesepuhkust ilmnes, et resultatiivne ründaja on nõutud mees.

"Asjad hakkasid järsku kiiresti liikuma. Mitme agendi abil otsiti mind Mehhikost üles, sest Muangthong soovis kiiresti allkirja kätte saada. Mõtlesin, arutasin lähedastega ja leidsin, et mingi suure seikluse tahaks veel ette võtta. Nähtud vaev, tehtud töö ja löödud väravad andsid praegu selleks võimaluse. Kunagi tulevikus tulen kindlasti Eestisse tagasi ja mängin veel Premium liigas, aga praegu otsustasin mugavustsoonist lahkuda," räägib Anier.

REKLAAM

Kodumaal jätkamine poleks olnud üldse keeruline. Soccernet.ee andmetel ihkasid ründaja allkirja pea kõik Eesti tippklubid ja Anier ise seda infot ümber lükkama ei tõtta. Iseasi, kas ja kui konkreetsed mingid jutud olid, aga need kahtlemata olid. Ent Muangthong ja Tai tähendasid seiklust, mida Paide, Flora või Levadia pakkuda ei suutnud.

Leping on atraktiivne, aga väga tähtis on ka kultuurikogemus

Aasiasse pääsemine pole eurooplase jaoks lihtne, sest seal kehtivad ranged välismaalaste limiidid. Aasia-väliseid mängijaid lubatakse võistkonda registreerida kõigest kolm, mis tähendab, et klubid valivad neid hoolega. Anieril on üks kogemus varasemast karjäärist olemas – 2019 kuulus ta Lõuna-Korea esiliigaklubi FC Suwoni ridadesse. Tai kõrgliiga peaks olema tugevam. Ning Muangthong omakorda Tai üks populaarsemaid klubisid.

"Tai liiga kohta teadsin, et see on Ida-Aasias tugevuselt neljas pärast Jaapanit, Lõuna-Koread ja Hiinat. Eks mul oli detsembris muid variante kah. Euroopast näiteks Poola, Kreeka ja Küpros. Väga soovis mind India klubi Chennai ning midagi uuriti ka Katarist ja Araabia Ühendemiraatidest. Aga Muangthong ja Tai tundus algusest peale kõige ahvatlevam võimalus. Ka sportlikus mõttes.

Henri Anier Muangthong Unitedi treeningul. Foto: Muangthong Unitedi Facebooki-leht

See on midagi hoopis teistsugust ja huvitavat ja ainulaadset. Euroopas olen mänginud küll ja küll, aga midagi sellist ei pruugi hiljem avaneda. Eesti ründaja jaoks on siin mängimine ikkagi privileeg," räägib Anier ega salga, et Muangthongi pakutud leping – esmalt pool aastat, mida võidakse poolte kokkuleppel aasta võrra pikendada – oli ka rahaliselt atraktiivne.

"Leping oli majanduslikus mõttes atraktiivne. Selle peale peab mõtlema, see on meile ju töö. Detsembris mulle tehtud pakkumistes oli ka uhkemaid numbreid kirjas, aga see polnud prioriteet. Kõiki asjaolusid arvestades otsustasin Tai kasuks. Erinevate kultuuride kogemine on minu jaoks huvitav ja tähtis."

Hakatuseks karantiin, kaaslasteks pukiratas ja jooksulint

Tai kultuuriga tutvumist alustas Anier nelja seina vahel, sest veidi enne äralendu muutis Tai riiki saabujate jaoks kehtivaid reegleid ja nõudis karantiini. Esmalt pidi Anier ainult enda hotellitoas viibima. Kui paari päeva möödudes esimese negatiivse koroonaproovi andis, lubati ta korra päevas tunniks hotelli katusel olnud basseini ujuma.

"Triatloni tegin!" võtab ründaja kokku selle, kuidas karantiinis toonust hoidis. Lisaks basseinis ujumisele oli Muangthongi klubi korraldanud talle tuppa pukiratta ja jooksulindi, mida 10 hotellis veedetud päeva jooksul mehiselt kasutas. Söök toodi kolm korda päevas ukse taha.

"Osad maitsed olid väga võõrad ja osad väga teravad. Kõike kinni ei pistnud, aga toit oli mitmekesine. Sportlasele sobilik. Praegu olen juba mõnes restoranis ka käinud ja oskan öelda, et hotellis pakutu polnud ikkagi õige Tai toit, vaid selle pehmem variant. Aga köök on minu jaoks huvitav ja maitsev," muljetab Anier.

Lisaks Tai köögile tuleb harjuda ka Tai kliimaga. "Eelmine nädal oli neil aasta kõige külmem. See tähendas, et temperatuur langes 30 kraadini. Muidu on päikese käes ikka 40 kraadi kanti. Välja minnes hakkan kohe higistama, aga päev-päevalt kohanen paremini. Mängud ja trennid on õnneks õhtul kella viie ajal, kui päike on juba ära läinud ja temperatuur soliidne. Palav ja niiske on küll, aga kokkuvõttes väga mõnus jalgpalliilm."

Debüüdil tervitasid Anieri Eesti lipp ja Rootsi Kunn

Paar päeva pärast karantiinist vabanemist ehk 16. jaanuaril tegi Anier debüüdi, kui sekkus mängus BG Pathum Unitedi vastu viimaseks paariks minutiks vahetusest. Debüütmängus tervitas Anieri ka Eesti lipp, mille eest hoolitses samal ajal Tais puhkamas olnud Eesti koondise legendaarne fänn Rootsi Kunn.

Muangthong Unitedi fännid tervitasid Henri Anieri eestikeelse kirjaga ("tere" asemel on kirjutatud "tele", sest r-tähte tai keeles pole) ning debüütmängul nägi staadionil ka Eesti lippu, mille eest hoolitses legendaarne koondise fänn Rootsi Kunn. Fotod: erakogu

Kolm päeva hiljem toimuma pidanud Tai karikasarja veerandfinaal ja möödunud nädalavahetuse meistrivõistluste kohtumine lükati aga Muangthongi ridadesse tekkinud koroonakolde tõttu edasi. "Fännikultuur on siin väga sõbralik, sarnane Koreaga. Klubi ajalooga viin end tasapisi kurssi, aga see on väga selge, et Tais on Muangthong ikka väga suur tegija."

Esmamulje klubist on Anieril hea. Esiteks – kogu asjaajamine alates lepingupakkumisest kuni muude korralduslike küsimusteni on olnud professionaalne ja täpne. See on tähtis ja loob usalduse. Teiseks – treeningtingimused on soliidsed. "Muru on väga hea, jõusaal hea, massaaž ebareaalselt hea! Taastumisprotsessina mu lihaste struktuuri arvestades väga oluline," märgib Anier.

Aga mis on Tai kõrgliiga sportlik tase? Aasia jalgpalliliidu edetabel kinnitab Anieri sõnu, et Ida-Aasia liigade seas on see tugevuselt neljas. Paari platsil viibitud minuti ja kõrvalt nähtud eelneva mängu peal harrastatakse Tai liigas pigem lahtist ja tempokat mängu.

"Aasia jalgpalli mastaabi hoomamine on Euroopast vaadates keeruline. Kuna mul üks eelnev kogemus olemas, siis natuke mõistan seda. Kui mul läheb siin väga hästi, siis on aknad igale poole lahti. Hetkel olen otsusega väga rahul. Kordan veel: pean seda privileegiks, et mulle see pakkumine tehti," sõnab Anier.

Klubitreener vajab väravaid, koondisetreener soovis väljakutseks edu

Muangthongi peatreeneriks on 36-aastane Põhja-Makedoonia passiga serblane Mario Gjurovski, kes on klubi endine mängija (126 mängu, 60 väravat). Ilmselt oodatakse Anierilt vähemalt samasugust väravarütmi, millega Eesti koondislane on arvestanud. "Surve on koheselt peal. Aga olen kogenud ja võtan rahulikult. Treeneri jutt oli konkreetne: tal on mu abi vaja."

Mida arvas Anieri Taisse siirdumisest aga Eesti koondise peatreener Thomas Häberli? Konkurents rahvusmeeskonna edurivis on ju tihe, sest kui mullu oli esipaariks Rauno Sappinen – Henri Anier, siis väravaid lõid ka Erik Sorga ja Sergei Zenjov ning Premium liigas löödud oluliste väravatega murdis end koondisesse ka Robert Kirss. Kas kaugele maale minek võib Anieri koondisekohta ohustada?

"Vastukaja oli väga positiivne, mis mind isegi veidi üllatas. Häberli soovis uueks väljakutseks edu. Ta on kursis, et Tai liiga on korralik liiga. Annan endast kõik, et oma kvaliteeti hoida ja kui koondisekutse tuleb, siis asun teele. Eesti koondisesse tulen ma alati, kui kutsutakse. Häberli ütles, et pane oma energia täiega tööle ning naudi tugevat liiget, põnevat väljakutset ja ideaalset jalkailma!" räägib Anier.

Muangthongi hooaeg peaks jätkuma 26. jaanuaril, kui vastaseks Ratchaburi. 29. jaanuariks on kalendrisse kirjutatud mäng Buriram Unitediga, kes on Muangthong Unitedi jaoks sama, mis FCI Levadia FC Flora või Glasgow Celtic Rangersi jaoks.

* * *

Henri Anier

Sündinud: 17. detsember 1990
Positsioon: ründaja
Klubikarjäär: FC Flora (2008-2011), Genoa Sampdoria Primavera (2009-10), Stavangeri Viking (2012-2013), Fredtikstad (2013), Motherwell (2013-2014), Aue Erzgebirge (2014-15), Dundee United (2015-2016), Hibernian (2015), Kalmar FF (2016), Inverness CT (2017), FC Lahti (2017-18), FC Suwon (2019), Deventeri Go Ahead Eagles (2020), Paide Linnameeskond (2020-2021), Muangthong United (2022)
Koondisekarjäär: 77 A-maavõistlust, 17 väravat, debüüt 2011. aasta 19. juunil võõrsil Tšiili vastu (0:4).
Saavutused: Eesti meister 2010, 2011, Eesti karikavõitja 2008, 2009, 2011, Šotimaa MV hõbe 2014, Balti turniiri võitja 2021, Premium liiga parim väravakütt 2021.

SEOTUD LOOD
3 kommentaari

IUdutuli   •  
(90.190.242.***)
Vist esimene kord, kui Anier midagi huvitavat räägib. Talle sobib selline reisikirjaformaat paremini kui jalkateemalised intervjuud.
peeter sai   •  
(86.110.44.***)
kõva vana, kes julgeb endale väljakutseid esitada. milleks tõesti minna keskmise palga peale, keskmise tasemega keskeuroopa riiki a´la poola.
Ron Aldo   •  
(146.255.180.***)
Hea algus! Anier on ikka looom!

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK