Gerard Pique ja torn Kosmosesse (0)


Gerard Pique on nüüd Hispaania tugevuselt kolmandas liigas mängiva klubi omanik. Aga kas ta torni otsa on roninud?

Torn kerkib Barcelona Masadase väljakul nii kiiresti, et kui sa liiga pikalt eemale vaatad, võib see juba lagunenud olla.

Kõigepealt valmib pinya, esimene korrus. Mehed, seljas burgundiapunased särgid ja ümber kere tõmmatud pikk must särp faixa, sirutavad käed välja ja haaravad üksteisel õlgadest. Veel on kõik naerusuised, jutukad. Veel on kõigil aega. Siis annab sadu aastaid vana puhkpill gralla märku, et pinya on valmis. Pinya ootab järgmisi. Nüüd on kõik vaikseks jäänud. Teine korrus ronib faixadelt tuge saades pinya õlgadele; siis kolmas, neljas korrus. Vähem kui minutiga on valminud viis korrust castelli, Kataloonia inimtorni. Õlgadele toetuvad paljad jalad värisevad gravitatsiooni ja suruva raskusega võideldes. Aega on vähe.

Castellers d'Andorra on püstitamas oma esimest tres de set'i, seitsmetasandilist torni, mille keskmistel ja ülemistel korrustel seisab korraga kolm inimest. Laiemas plaanis ei ole see eriliselt märkimisväärne saavutus. Kataloonia vanimad ja kuulsaimad castellerid sirutuvad veelgi kõrgemale taeva poole - 2015. aastal püstitas Minyons de Terrassa pooleteise minutiga maailma esimese quatre de deu, kümnekorruselise torni, mille igal tasandil seisab neli inimest. Aga Minyons de Terrassa loodi juba 40 aastat tagasi. Andorralaste grupp on koos käinud vähem kui kolm aastat.

REKLAAM

Kui eelviimasele korrusele jõudnud aixecador - tõusja - kükitab, et enxanetale ehk torni tipule platvorm luua, kõigub andorralaste castell juba päris ohtlikult. Pinya toetab selleks hetkeks kuut korrust inimesi. Enxanetaks on alati laps, enesestmõistetavalt, sest laps on lihtsalt kergem kui täiskasvanu. Andorralaste enxaneta toetab ühe jala aixecadori särbile, teise tema õlale ja tõstab käe püsti.

Castellers d'Andorra on oma kõikuva torni valmis saanud. Rahvas juubeldab. Ja siis ei pea keskmised korrused enam pingele vastu ning enxaneta sajab äkitselt kostuvate hirmuhuilete saatel alla.

Gerard Pique on suurepärane kaitsja. Ega muidu iganädalaselt Barcelona ja Hispaania koondise eest väljakule joosta saakski. Gerard Pique naerab palju. Seda ei saa talle ette heita. Kui elul ei ole viga midagi, siis miks mitte seda välja näidata. Aga klubis, kus pikka aega olid tema kuulsamateks meeskonnakaaslasteks nii Lionel Messi, Andres Iniesta kui Xavi - kolm võib-olla emotsionaalselt kõige tuimemat staari, keda jalgpallisõpradel on olnud au väljakul näha - on Gerard Pique seetõttu tahes-tahtmata olnud omamoodi klouni rollis.

Kui viie-kuue aasta eest oleks pidanud ennustama, kes Barcelona või Hispaania mängijatest osutub ka hea vaistuga ärimeheks, ei oleks Gerard Pique olnud minu esimene valik. Ilmselt mitte ka teine. Sa oleks arvanud sama? Aga vot, siin me nüüd sinuga istume. Pique ja tema miljardärist sõbra Hiroshi Mikitani asutatud grupp Kosmos on oma sõrmed torganud igas suuruses uste vahele. Peatselt ilmuv videomängu PES uus väljalase kannab Pique loodud e-spordi firma järgi eesliidet eFootball, Kosmos Studios tõi vaatajateni Antoine Griezmanni dokfilmi "La Decision" ja saanud toetust Nadali perekonnalt, korraldas Pique ümber pika traditsiooniga tennise Davis Cupi. Viimast kritiseerides meenutas endine esireket Lleyton Hewitt pigem marutaudis lõrisevat hunti, aga Pique teeb ikkagi, sest Pique saab.

Kõige selle kõrval tundub ühe jalgpalliklubi omamine vaat et piskuna suures basseinis, ehk neist igavaimaks tegevusekski. Eriti veel sellise jalgpalliklubi omamine, mis asub Hispaania tugevuselt viiendas liigas.

FC Andorra lähiajalugu ei vasta kaunile maastikupildile, mida väikeriiki ümbritsevad Püreneed pakuvad. 2008. aastal kadus 11 000 elanikuga Encampi linnakeses pesitsev klubi võlgade tõttu äärepealt kaardilt, neli aastat tagasi mängiti veel Hispaania kuuendas divisjonis ning kui Pique Kosmos möödunud detsembris meeskonna üle võttis, oli Andorra ainult punkti võrra kõrgemal viienda divisjoni väljalangemistsoonist.

Edasine on meenutanud kümneid sarnaseid lugusid teemal, mida värske raha endaga kaasa toob. Lisaks Piquele investeerisid Kosmosesse ja seeläbi ka FC Andorrasse nii Messi kui Cesc Fabregas; Pique kutsus peatreeneriks Barcelonaga Meistrite liiga võitnud Gabri ja talle assistendiks endise Barcelona väravavahi Albert Jorquera. Gabri ja Jorquera pidid Andorra ohjad haarates karjääriredelil ronima päris mitu head sammu allapoole, sest seisid eelnevalt Šveitsi kõrgliigaklubi Sioni eesotsas.

"Mu sõbrad ja pere olid üllatunud ja kahtlesid mu valikus, sest see oli väga riskantne," rääkis Gabri talvel. "Profijalgpallist lahkudes ja mitme astme võrra madalamale liikudes on vähe võita ja palju kaotada. Aga Gerard veenis mind oma suhtumisega."

Kosmosest, Piquest, Gabrist ja Jorquerast koosnevale pinya'le toetub korrus profijalgpallist tulnud mängijaid. Marti Riverola käis kuue aasta eest väljakul Serie A-s, Federico Bessone kaks aastat varem Premier League'is, Ruben Bover mängis omal ajal Charltonis. Tito Vilanova poeg Adria ja mitmed teised on Barcelona noortesüsteemi kasvandikud. Jaanuarikuised täiendused tõid oodatud edu, Andorra püsis hooaja lõpuni kaotuseta ja tagas liigavõiduga koha Hispaania tugevuselt neljandas divisjonis. Aga Piquele ja Andorrale ühest tõusust ei piisanud, sest pakkumisel oli koheselt ka teine.

Hispaania jalgpalliliit saatis võlgadesse sattunud Reusi möödunud hooaja lõpus esiliigast kolinaga alla amatööride sekka ja nõnda jäi neist kolmandasse divisjoni haigutama tühi auk. Pea pool miljonit eurot, mille maksmisel oleks võistkonnad Reusi kohta täitma pääsenud, on Hispaania neljanda liiga klubide jaoks päris kõrge hind välja käia. Aga mitte sellisele klubile, mida rahastab Gerard Pique. Järgmisel hooajal mängib FC Andorra Segunda B-s, olles korraga hüpanud kahe astme võrra kõrgemale.

*

Kui ma esimest korda Kataloonias käisin ja hotellitoas teleka käima panin, oli parasjagu pooleli üks castelleride festival. Tol hetkel - ja olgem ausad, tegelikult siiani - tundus see mulle ühe kõige veidrama asjana, mida inimene on suutnud välja mõelda. Miks peaks keegi midagi sellist üldse harrastama? Enesestmõistetavalt on sellise inimtorni püstitamine ohtlik. 2006. aastal hukkus Mataros üks 12-aastane tüdruk, kes enxanetana kümne meetri kõrguselt pea ees alla kukkus. 2011. aastal murdis üks mees Montblancis selgroo ning suri saadud vigastustesse sealsamas, keset linnaväljakut, ümbritsetuna sadadest sarnaselt riietatud inimestest.

Hiljem, kui hakkasin Kataloonia kultuuri vastu rohkem huvi tundma, leidsin castellerid enda jaoks taas. Mind paelus salapärane muusika, mille erinevad käigud andsid korrustel pimesi seisvatele inimestele teada, kui kaugele enxaneta oma ronimisega jõudnud on; see, et kõigil linnakestel ja külakestel (Kataloonias on registreeritud üle saja castelleride grupi) on oma võistlusvärvid, üks erksam kui teine; see, millist tähelepanu ja akrobaatilist võimekust meetritekõrguse torni püstitamine nõuab. Ja see, kuidas castellerid üksteist usaldavad, sest oma elu asetatakse sõna otseses mõttes teiste kätele. Inimtorni kerkimisel on kõige tähtsam oskus koostöö.

Lisaks füüsilisele toetusele täidab pinya omamoodi kaitsevõrgu kohustusi. Kõige kõrgemad castellid nõuavad, et alumine korrus koosneks sadadest inimestest, mistõttu näeb festivalidel tihti, et pinyasse kuulub palju erinevates värvides särke. Väikesed grupid, nagu Castellers d'Andorra, saavad festivalidel tihti abi suurematelt. See on katalaanide ühine pingutus.

Piltlikult öeldes on Gerard Pique pikka aega olnud Kataloonia printsiks. Pikka aega on ta regioonile nõudnud rohkem õigusi, toetades vastuolulisel referendumil häälekalt iseseisvust ning on väljakul Kataloonia eest mängides kandnud ka kaptenipaela. La Vanguardia ja mõned teisedki katalaani väljaanded on vargsi veeretanud teooriat, et Pique soovis FC Andorra üle võtta just seetõttu, et see looks tulevikus pretsendendi kõrgliigasse kuuluva mitte-Hispaania klubina ja avaks seeläbi ukse iseseisvat Katalooniat esindavale Barcelonale.

Kataloonia jalgpalliringkonnas on Pique ja FC Andorra kiire tõus aga paljudele pinnuks silmas.

*

"Romantikale on tänapäeva jalgpallis järjest vähem ruumi," sõnas EU Sant Andreu president Manuel Camino mornilt La Vanguardiale kolmapäeval, pärast seda, kui Andorra koht Segunda B-s oli ametlikku kinnitust saanud.

Reus oleks pidanud langema Segunda B kolmandasse gruppi, kus mängivad teisedki Kataloonia meeskonnad. Sportlikul alusel oleks nende liigakoht pidanud minema Barcelona eeslinnaklubile L'Hospitalet. Vajaliku 450 000-eurose summa oleks ehk suutnud kokku kraapida mõni teinegi teinegi klubi, aga Reusi lagunemise järel leppisid neljanda divisjoni Kataloonia võistkonnad kokku, et kohta ei hakka keegi ostma.

"Tegime kõigi teiste klubidega pakti, sest me ei ole nõus, et üks võistkond peaks kinni maksma teise võlad," rääkis Vanguardiale L'Hospitaleti president Santi Balleste. "Käisime välja, et seda summat ei maksa keegi. Kõik toetasid seda plaani. See oli üks vähestest kordadest, kui suutsime omavahel milleski kokku leppida! Aga kui üks firma või isik tuleb ja lööb raha lauale, kaovad kõik väärtused potist alla."

Teisedki presidendid on sellel nädalal oma nördimust avaldanud. "Reusi koht oleks olukorra sunnil pidanud kuuluma L'Hospitaletile, aga majanduslikult paremas olukorras klubi lõikas seadustest kasu," kommenteeris CE Europa juht Victor Martinez. "Jah, see on seaduslik; jah, see on legaalne, kuid mitte sportlikult aus. Promotsioonikohad peaksid selguma jalgpalliväljakul." Viladecansi peatreener Raul Paje rääkis El Periodicole, et FC Andorra on tulemusi sama hästi kui võltsinud.

"Kui küsimus on rahas, saavad vestlusse sekkuda ainult kõige võimsamad. Loomulikult tahaksime, et kõrgemasse liigasse tõusmine oleks selge ja jätkusuutliku projekti tulemuseks," lisas UE Figuerese mänedžer Javi Salamero. "Kui see oleks meile kandikul ette toodud, oleksime 99-protsendilise tõenäosusega ei öelnud," kinnitas Camino. "Jah, me tahame üles minna, aga me tahame seda teha väljakul. Me ei peaks selle eest nii palju raha maksma."

Andorra tõusuga enim kahju saanud Balleste lõpetas tiraadi kõlavalt: "Oleme osalenud varjatud enampakkumisel ja meie jaoks ei tundu õige, et Hispaania jalgpalliliit mängib oksjonäri rolli. Sportlikud võidud peavad kaaluma üle majanduslikud. Ja praegused seadused... kui me ei oleks seadusi muutnud, istuksid mustanahalised siiani rongi viimases vagunis."

"Tahan Andorras kuulda Meistrite liiga hümni," sõnas Pique naerusuiselt klubi üle võttes. Paljude andorralaste jaoks on nüüd päevakorda kerkinud küsimus: kelle jaoks seda mängitakse? FC Andorra mängijate nimekirja vaadates on tegemist rohkem Barcelona B-meeskonna kui väikeriigi esindusklubiga ja kui võistkond ei saatnud kevadel ühes liigamängus väljakule ühtegi andorralast, pahandas see südamest ka koondise kaptenit Ilde Limat ja peatreenerit Koldo Alvarezt.

*

Castelli püstitamine saab lõppeda kolme erinevat moodi. Intent tähendab seda, et torn lagunes enne, kui nõelaks olev laps tippu jõudis. Carregati puhul jõuab enxaneta tippu ja tõstab käe üles, aga torn kukub kokku enne, kui kõik on jõudnud alla ronida. Descarregat ehk kõige väärtuslikum saavutus on see, kui enxaneta tõuseb aixecadori kukile, tõstab käe, ronib teiselt poolt torni alla ja kogu castell suudab talle omal jõul maapinnale järgneda. Torn loetakse valminuks aga mõlema viimase puhul.

Kui enxaneta tõstis Masadase väljakul väriseva käe, oli Castellers d'Andorra tres de set'iga hakkama saanud. Kümnest õnnetusest üheksa juhtuvad alla ronides. Andorralastel jäi descarregat saavutamata. Viiendal korrusel olnud naine kaotas tasakaalu, tema paremale õlale toetunud aixecador kukkus, enxaneta seljas ja kogu castell järgnes neile. See kõik võttis aega vaid murdosa sekundist.

Keegi ei saanud vigastada. Kohalikud Barcelona castellerid, kes olid tulnud andorralaste pinyad julgestama, surusid alumise korruse tugevalt kokku ja kukkujad pudenesid nende otsa. Pisike Andorra enxaneta maandus Barcelona lillas särgis castelleri kätele. Taeva poole kerkiva torni ehitusel peab kõik olema läbi mõeldud. Ka see, mis saab kõige halvemal juhul. Kui koostööd ega usaldust pole, ei päästa ka kõige kirevamavärvilised särgid. Ja kõrgelt kukkumine on sellisel juhul valus.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK