Fotolugu | Mida teeb punane nupp ehk Milline näeb välja Eesti videokohtuniku töölaud? (0)

Kristo Tohver A. Le Coq Arenal asuvas keskuses. Foto: Brit Maria Tael

Premium liigas võetakse järgmisel hooajal kasutusele VAR ehk videokohtunik. Milline näeb välja A. Le Coq Arenale spetsiaalselt välja ehitatud keskus ning milliseid vidinaid tulevased spetsialistid kasutama hakkavad? Seda käis Soccernet.ee uurimas.

Järgmisel hooajal teenindavad Premium liiga kohtumisi videokohtunik ja abivideokohtunik, kes toimetavad kokku nelja ekraani taga. VOGO süsteemi hulka kuuluvad Vokkero peakomplektid, videoserverid, videokohtuniku tööks vajalikud kuvarid ja kordustemasin.

Eestis videokohtunike projekti eest vastutav Kristo Tohver selgitas, et võimalik on jälgida nii reaalajas toimuvat kui ka seda, mis jõuab jalgpallisõprade ekraanile. Ühe ekraani taga on võimalik pikemalt nokitseda ja sekkumist vajavat olukorda analüüsida.

Videokohtuniku ja abivideokohtuniku töölaud. Foto: Brit Maria Tael

REKLAAM

"Kui midagi juhtub, siis abivideokohtunik vaatab, et äkki tehti selles olukorras viga. Potentsiaalne viga!" sõnas Tohver Soccernet.ee-le ja vajutas ekraanil nähtud kontakti järel laual olevat punast nuppu.

Ta jätkas: "AVAR paneb sinna täägi ja see tekib ekraanile ajaliini peale. Mina videokohtunikuna saan sinna hetke tagasi minna, näiteks kui olukorrale järgnes värav, ja kinnitan üle, kas kõik ikka oli okei." Oma nupuke on olemas ka videokohtunikul, kes saab samamoodi oma märkeid lisada.

Nupule vajutamine jätab olukorrast märgi maha. Foto: Brit Maria Tael

Protsess koosneb kolmest olulisemast osast. "Leiad üles kokkupuutehetke. Seejärel vaatad aegluubis, mis toimus. Ja lõpus näitad alati otsepilti ehk live'i," selgitas Tohver. "Kui me oleme näinud, et oli hoidmine või kontakt, siis tuleb vaadata ka tegelikku kiirust ja jõudu selles olukorras. Alles siis paned asjad kokku."

Niisiis vaatavad videokohtunikud olukordi üle ühe ja teise nurga alt. Maksimaalne kaamerate arv, mis Premium liiga kohtumisi üles võtavad, on seitse. Ehk peale põhikaamera on pilti võimalik näha ka näiteks karistusala joonelt ja värava tagant. Miinimumiks jääb viis kaamerat, kusjuures FIFA nõuab vähemalt nelja kaamerat.

A. Le Coq Arenal asuv keskus. Foto: Brit Maria Tael

Nagu ikka, kui videokohtunik tuvastab rikkumise, siis annab ta sellest matši peakohtunikule teada. Selleks on kasutusel peakomplektid. Tohver avaldas, et videokohtunikud saavad klappidest kuulata ka kõike seda, mida peakohtunik mängu jooksul räägib.

***

2023. aastast alates määrab EJL igale Premium liiga mängule videokohtuniku (VAR) ja abivideokohtuniku (AVAR), kes viibivad A. Le Coq Arenal spetsiaalselt videokohtunike jaoks välja ehitatud keskuses. Rahvusvahelise videokohtunike juhendi järgi saavad videokohtunikud sekkuda neljas mängumomendis: väravate puhul; punase kaardi olukordades; penalti situatsioonides või kui kohtunik annab kollase või punase kaardi valele isikule. Videokohtuniku süsteem aitab parandada inimlikke eksimusi, mis võivad mõjutada tulemust, ja annab panuse ausa mängu tagamisse.

VAR-ist ja kohtunikutööst rääkis Kristo Tohver ka värskes "Pikk ette (ja MM-ile)" osas!

SEOTUD LOOD
SEOTUD PILDID
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK