EJL intriige põhjustanud vilepartiist: kolmest olukorrast kahes olnuks õige teha teistsugune otsus ning ühes olnuks parim lahendus teistsugune (11)

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kohtunik Grigori Ošomkovi tegevus pühapäevases Paide Linnameeskond - Tallinna FCI Levadia kohtumises põhjustas sedavõrd palju intriige, et Paide palus lausa avalikult Eesti Jalgpalli Liidul vilepartii osas seisukoht võtta. Soccernet.ee uuris, milline on EJL-i seisukoht.

Räägitakse peamiselt kolmest intsidendist: Abdul Razak Yusifi punasest kaardist, avapoolaja lõpu
veidrast penaltiolukorra lahendusest ja teisel poolajal Levadia kasuks antud penaltist. Kas Ošomkov talitles neis olukordades õigesti?

"Kohtunike osakonna esmane analüüs ütleb, et kolmest olukorrast kahes - punane kaart ja teise poolaja penalti - olnuks õige teha teistsugune otsus ning ühes - avapoolaja lõpu penaltiolukorras - olnuks parim lahendus teistsugune. Need olid olulised eksimused," vastas EJL-i avalike suhete juht Mihkel Uiboleht.

Ta lisas: "Esmase analüüsi järgi ei tegutsenud punase kaardi olukorras Paide mängija vastase tervise suhtes täielikult ükskõikselt ega kasutanud ülemäärast jõudu. Ta hilines olukorda ja tekitas putsakorkidega kontakti üle vastase jalalaba, millele järgnes tugev kontakt põlvega vastase põlve piirkonda. Kontakti tugevust ja olemust arvestades oli tegu hoolimatu, mitte tõsise
veaga.

REKLAAM

Esimese poolaja lõpu penaltiolukord ei olnud esmase analüüsi järgi must-valge kohtuniku eksimus, pigem ei olnud lahendus parim. Reeglid lubavad olukorras, kus penalti protseduuriga alustati selgelt pärast lisaminutite lõppu, nii toimetada. Samuti oli kohtunik antud lähenemist selgelt mõlemale võistkonnale ka löögi eel kommunikeerinud. Siiski kui arvestada mänguaega penalti määramise hetkel, mil lisaminutid ei olnud veel täitunud, olnuks optimaalseim kasutada tavapärast lähenemist penaltile.

Teisel poolajal määratud penalti kohta nähtub esmasest analüüsist, et Paide kaitsja hüppas enda karistusalas selg ees kehaga pealelööki blokeerima. Palli ja käe kokkupuute hetkel olid kaitsja käed keha läheduses ning tema tegevust arvestades loomulikus asendis. Sõltumata sellest, et pall tabas kaitsja kätt, ei sooritanud ta rikkumist."

Paide leer heitis Ošomkovile ette, et ta lasi end punase kaardi olukorras Levadial ümber veenda ning pärast kaht Paide jaoks valusat otsust naljatles teise poolaja eel Levadia mängijatega. EJL andis mõista, et mõlemad osapooled oleksid pidanud käituma teisiti.

"Üldise kommentaarina saan öelda, et kohtunikele surve avaldamine ei ole õige. On mõistetav, et see tuleneb nii sportlikust pingest, kõrgetest sportlikest eesmärkidest ja majanduslikest tähendustest, aga ka klubi kultuurist. Kohtuniku ülesanne on erinevaid pingeid maandada ja keerulisi olukordi lahendada ja selle tegemisel peab ta arvestama, millise signaali tema käitumine võib saata või millise reaktsiooni põhjustada," ütles Uiboleht.

Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Paide peatreener Vjatšeslav Zahovaiko ütles muuhulgas, et kohtunik polnud neutraalne ega tegutsenud ausa mängu vaimus, teadustaja Jaanus Pruuli tituleeris mängu peakangelaseks kohtunikke ja klubi ise nimetas kohtunike tööd ebareaalseks, skandaalseks, absurdseks ja häbiväärseks.

Veel ei ole selge, kas ja millised karistused ootavad ees Zahovaikot, Pruulit ja Paide Linnameeskonda laiemalt. "Oma reaktsioonis arvestame kindlasti olukorda tervikuna. Nii oleme alati teinud ja nii on õiglane. Täpsemalt on veel vara öelda," ütles Uiboleht.

Ta lisas: "Üldise kommentaarina tuleb taas öelda, et kohtunikele surve avaldamine ei ole õige ja siingi tuleb põhjuseid otsida sportlikust pingest, kõrgetest sportlikest eesmärkidest ja majanduslikest tähendustest, aga ka suhtluskultuurist. Rahulolematus ja emotsioonid on mõistetavad. Samas on teatud kohas piir."

Ka see ei ole veel selge, kuidas mõjutab kõnealune vilepartii ning sellele järgnenu Ošomkovi
lähitulevikku. "Kohtunike määramisi ja karistusi otsustab jalgpalliliidu kohtunike komisjon," kommenteeris Uiboleht.

11 kommentaari

Tõnis Kuusk   •  
(90.191.80.***)
Aitäh EJL, väga hea et avalikult öeldakse välja, mitte ei vaikita maha kohtunike nihu läinud otsused. Loodetavasti kiirendavad sellised olukorrad VARi kasutuselevõttu.
Lisaks, tahaks nüüd näha kuidas OJ ikka õigustab kohtunike selgelt valesid otsuseid.
Siik   •  
(85.253.225.***)
+1 EJL-le.
peeter sai   •  
(86.110.44.***)
ohoo, täitsa imelugu, et ametnikkond sellisele otsusele jõudis. need kolm selget valet otsust ühe poole kahjuks määrasid ju selgelt mängu saatuse, ehk et tulemus oleks saanud olla hoopis midagi muud, paidelt võeti ära värav ja ilmselt punasega veel mõni, anti aga levadiale täiesti teenimatult. lisaks veel paide täiendav põhjendamatu kaotus turniiri tabelis. väga demokraatlik organisatsioon laseks selle mängu tühistada ja uue pidada, õigluse huvides.
A. Polõnski   •  
(85.253.22.***)
Üldiselt ei ole kombeks mänge tühistada aga kohtunik, kes isegi rahva nähes ei oska etendada erapooletust otsiks kusagil mujal maailmas endale muu hobi kui jalka mänge vilistada.
Kebab   •  
(91.129.112.***)
Veidi offtopic, aga kui EJL oleks demokraatlik organisatsioon, ei valitseks seal juba 30+ aastat üks ja sama diktaator.
Hyrax   •  
(88.196.114.***)
Samuti +1 EJL-ile läbipaistvuse osas. Sellest ei ole hullu, et kohtunikud vahepeal eksivad ja ma arvan et see on ok avalikult välja öelda ja arutada neid eksimusi. Seekord oli hullem muidugi, et kõik suured otsused läksid võssa ja mänguilu rikuti täiesti ära.
stranglers   •  
(88.196.83.***)
mängu tühistamine ei ole reaalne, aga sellise "kohtuniku" kõrvaldamine meistriliiga mängudelt oleks täiesti kohustuslik. see mäng võis otsustada tiitli. sellist otsust ei tohiks teha kohtunik.
footsoccer   •  
(85.253.31.***)
Huvitav...kus need tyybid on, kes rääkisid, et ošomkov üks parimaid kohtunikke ja kogu vile oli täiesti professionaalne?@
V V   •  
(46.131.60.***)
Jätkuvalt täiesti ok vile oli. Viimase aasta jooksul palju hullema vilega mänge olnud. Ei näe erilist põhjust enda öeldus midagi muuta või kahetseda.
stranglers   •  
(88.196.83.***)
igaühel on õigus oma arvamusele, samamoodi neil, kellele Oshomkovi "vile" "veits imelik" tundus:)
Vastas   •  
(90.191.98.***)
Paide seekord kannatas, aga ma ei näinud ega usu, et Ošomkov teadlikult ühte meeskonda eelistas. Lihtsalt oli kehv päev.

Neile, kes iga eksimuse peale kohtunikku ära tahavad saata, palun mõtelge enne, keda on meil asemele võtta ja kas kvaliteet sellest tõuseb või mitte.

Neile, kes soovivad mängu tühistamist iga küsitava otsuse korral, soovitaks mõelda, kui mitu korda nädalas hakatakse seda nõudma, kui pretsedent juba loodud. Mina tahaks jalgpalli oma ilus ja valus, mitte mingit pidevat hala ja jahumist.

Ošomkov on nii kõvasti materdada saanud nii avalikult kui siseringides, et õppetund on ilmne. Paidele väike lohutus, aga eks teinekord kaldub juhus nende poole ka..

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
Antoine Griezmanni turniiri viies ja kuues värav tõi korraldajamaale Prantsusmaale 2:0 võidu Saksamaa üle ning koha pühapäeval Saint-Denis toimuvale finaalis.
EM2016
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
Walesi unelm sai resoluutse lõpu, kui lõpuks ometi veenvat mängu näidanud Portugal alistas Briti saarte komeedi 2:0.
EM2016
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
Kogu mängu initsatiivi hoidnud Saksamaa ei lasknud hoolimata Jerome Boatengi ajulühisest suurturniiride võidupõual Itaalia vastu jätkuda - 1:1 normaalaja järel kindlustas Saksamaale koha poolfinaalis üheksandas penaltivoorus Jonas Hector.
EM2016
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
54 aastat agooniat
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK