Eestis olemist nautiv Kalašnikovs: püsima jääb see, kellel on iseloomu. Peame hakkama punkte võtma! (1)

Dmitrijs Kalašnikovs omasid juhendamas. Foto: Oliver Tsupsman

Lõppenud hooaja järel Tallinna Kalevist lahkunud, kuid septembri hakul Eestisse naasnud ja Tartu Tammeka poolt peatreeneriametisse nimetatud lätlane Dmitrijs Kalašnikovs tunnistas pärast Tallinna Legionilt saadud 1:3 kaotust, et meeskonnas on muutmisainest küllaga, kuid suurim töö tuleb ära teha mängijate peades.

Kohtumise avapoolaja võitis Legion 2:0, Tammekal variante sisuliselt ei tekkinud. Esimene pooltund möödus täielikult tartlaste värava all, Tammeka kõige ohtlikumaks momendiks kujunes kolmveerandtunni teises pooles Taijo Teniste poolt healt positsioonilt sooritatud pealelöök, mis siiski kõrge kaarega üle värava lendas.

Teisel poolajal Tammeka küll ärkas ja lõi ühe värava tagasi, kuid kümmekond minutit enne kohtumise lõppu karistas Legion tartlaste rumala kaitseeksimuse ära ja vormistas lõppseisuks 3:1.

Dmitrijs, sinu esimene mäng Tammeka peatreenerina - nägime kaht täiesti erinevat poolaega, esimene nadi, teine oluliselt parem. Miks see nii oli?
Ma arvan, et avaminutid muutsid mängu päris korralikult. Nad lõid kaks kiiret väravat ja see lõhkus meie mängu ära. Ma pole meeskonnaga veel eriti pikalt koos olnud, mistõttu pole meil nii head üksteisemõistmist, et mängu ajal väljakul aset leidvat suures mahus jooksvalt muutma hakata. Esimese poolaja jooksul oli mul küll mõtteid, kuidas mängupilti parandada, aga ellu saime seda viima hakata alles vaheajal.

REKLAAM

Nägin, et saame vastast oluliselt paremini pressida, pidime lihtsalt veidi taktikat muutma. Tegime need muudatused, tõusime kõrgemale. Võib-olla oleks muudatuste varasem elluviimine meie elu lihtsamaks teinud, ma ei tea.

Aga oma kogemuse põhjal saan ma öelda, et miski ei käi lihtsalt, me ei saa sõrmenipsust väljakul toimuvat muuta. Peame kohanema ka sellega, mida teeb vastane - nemad teevad ju meile ka survet. Legion on väga hea meeskond, nad mängivad rahulikult. Iga värav, mis nad meile lõid, kasvatas meie mängijate stressitaset. Polnudki midagi teha, pidime lihtsalt endasse uskuma ja kõvasti tööd tegema. Kui õnne ei ole, siis tuleb lihtsalt veel kõvemini töötada ja küll see ka meieni jõuab.

Tammeka tänases algkoosseisus sai näha mitut väga innovaatilist lahendust: tavapärane paremkaitsja Taijo Teniste ja keskpoolkaitsja Reio Laabus olid kohad vahetanud, lisaks mängis Sander Kapper ründaja kohal. Mis oli nende lahenduste ajendiks?
Olukorras, kus meeskond on tabelis viimasel kohal, tuleb paratamatult riske võtta. Peamine eesmärk oli anda meeskonnale indu juurde ja luua platsile uusi võimalikke käike, mida ära kasutada. Reio mängis kaitses väga hästi ja Taijo sai keskväljal kõvasti joosta, jäin nendega rahule.

Kapper oli esimesel poolajal natuke segaduses, et kus ta täpselt on ja mida tegema peab, aga ta kohanes väga hästi - kohe teise poolaja alguses lõi ta oma positsioonilt ju ka värava. Need vangerdused ei vähendanud kindlasti meie mängu kvaliteeti, arvan, et andsid isegi juurde.

Sinust endast ka natuke - mis sa aasta esimeses pooles tegid? Olid sa Eestis, Lätis?
Olin lihtsalt kodus. Mul oli erinevaid variante ja pakkumisi, aga sinna, kuhu ma tahtsin minna, polnud mind vaja ja sinna, kuhu mind taheti, ei tahtnud ma ise minna. Ma kindlasti ei plaaninud olla rohkem kui pool aastat jalgpallist eemal, aga see on elu. Selliseid olukordi tuleb ette.

Tammeka on su jaoks juba neljas klubi, mida Eestis juhendad. Sulle vist väga meeldib siin?
Jaa, absoluutselt! Olen seda ka varem öelnud, et Eesti meeldib mulle väga. Siin on toredad inimesed, naudin siin olemist. Muidugi oleksin lootnud, et uue klubi juurde tulles on mul aega kohaneda ja plaan paika seada, aga paraku olen viimastel kordadel sattunud alati keerulises olukorras klubi juurde.

Samas on see loogiline - meeskond ei vaheta ju peaaegu kunagi peatreenerit, kui kõik sujub ja läheb hästi. Tammeka on väga hea klubi, hästi organiseeritud ja igati korralikul tasemel mängijatega - me ei peaks viimasel kohal paiknema, aga selline on elu. Kui sa oled viimane, siis järelikult sa väärid seda. See on meie probleem - arvame, et oleme head ja peaksime kõrgemal olema, aga ei teadvusta endale, et selleks tuleb punkte ka võtta. Seda suhtumist peame muutma.

Kuidas sa võrdleksid oma seniseid Eesti-kogemusi? Oled ju juhendanud nii Transi, Kuressaaret, Kalevit kui ka nüüd Tammekat. Milline klubi on Tammeka?
Klubina on Tammeka neist parim, ma arvan. Transis oli muidugi ka väga tugev meeskond, mul oli seal väga meeldiv koostöö nii leedukate, aafriklaste kui ka kohalike poistega.

Lisaks oli mul seal aega. Saime terve talve jooksul vaadata, mõelda ja hooajaks valmistuda. Praegu on keerulisem olukord, aga mulle väga meeldivad siinsed mängijad, nad on väga tublid. Peame lihtsalt hakkama asju muutma - meil on 22 mängu peetud ja igas mängus oleme lasknud endale vähemalt ühe värava lüüa. See ei tohiks nii olla. Täna lasime ju jälle kolm väravat. 

Eestis nähtakse sind nii-öelda saripäästjana. Kas tunned, et see väljakutse, mis sul Tammekas on, on sarnane sellega, mis aasta aega tagasi Kalevis oli?
Ma arvan, et nüüd on isegi keerulisem. Kui ma Kalevis alustasin, ei uskunud meisse enam keegi, meil polnud mitte mingisugust survet, et peaksime püsima jääma. Meie väljakukkumine ei olnud kellegi jaoks üllatus.

Aga inimesed ei usu, et Tammeka välja kukub. Meil on kaheksa mängu jäänud ja kõik räägivad ikkagi, et küll Tammeka need punktid ära võtab ja ei-ei, nad ei lange välja. Surve on kindlasti suurem, kui Kalevis oli. Reaalsuses - ma kordan veelkord - me oleme tabelis viimased, me võime välja kukkuda!

Tuleb talv, pime aeg, kehvad väljakud - võidab see, kellel on tugevam karakter ja iseloom. See, kes on tugevam, jääb ka püsima.

Olen täiesti kindel, et kui me püsima jääme, suudab seesama Tammeka koosseis järgmisel hooajal võidelda Premium liigas viie parima hulka pääsemise nimel. Ma usun sellesse! Iga värav, mis meile lüüakse, teeb olukorda mõistagi raskemaks. Aga tegelikult on kõik mängijate peades kinni.

Ehk sa tunned, et arendada tuleb eelkõige vaimset poolt? Või midagi veel?
Kõike saab arendada. Me ei pea arutama, miks või kuidas me sellises olukorras nüüd oleme. Meeskonnavaim ja töökus on võtmesõnadeks. Kui me väga kõvasti vaeva näeme, siis küll tuleb õnn ka meieni.

Meil on võitmiseks vajalik kvaliteet teoreetiliselt täiesti olemas, nüüd tuleb see ka praktikasse panna.

SEOTUD MÄNGUD
1 kommentaar

nonoh   •  
(81.90.125.***)
Edu!

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK