Dortmundi Borussia - noorte jalgpallurite kasvulava (0)

Dortmundi Borussia ei ole ühelegi jalgpallifännile tundmatu nimi. Oskus kasvatada noortest ja talendikatest mängijatest ülemaailmsed superstaarid seab nad ühele pulgale kuulsa La Masia akadeemiaga Barcelonas, kelle ridadest on teiste seas sirgunud ka Lionel Messi.

Oskus talenti õigel ajal märgata ja nende mänguoskusi perfektsuseni lihvida on teinud Dortmundist teismelistele palluritele ühe ihaldatuima mängupaiga kogu Euroopas.

Dortmundi noorteakadeemia tänane juht Lars Ricken on isegi Dortmundis sündinud mees. Ta veetis terve profikarjääri klubi ridades ja jäi 2008. aastal, kohe peale profimängija karjääri lõppu, noorteakadeemia etteotsa. Ricken jõudis seejuures kodust lahkumatagi välja kõige teravamasse tippu, tuli 1997. aastal Dortmundiga Meistrite liiga võitjaks. Münchenis toimunud finaalis alistati Juventus 3:1, poolkaitsja sekkus vahetusest ja lõi 71. minutil oma meeskonna kolmanda värava.

Ta ei olnud koosseisus ainus läbi ja lõhki Dortmundi poiss, Vana Daami ridadesse kuulusid aga Didier Deschamps, Zinedine Zidane, Angelo Peruzzi, Christian Vieri, Ciro Ferrara, Alessandro Del Piero ... Seda magusamalt maitses tiitel.

REKLAAM

Ricken teab seega hästi, kuidas akadeemia töötama peaks, ja ta on suurepäraselt hakkama saanud. Koos tegevjuhi Hans-Joachim Watzkega on pankrotiga silmitsi seisnud klubi tagasi suurde mängu toodud. 2005. aastal oli Dortmund sunnitud staadioni nimeõigused kohalikule kindlustusettevõttele müüma, aga tänu heale finantskorraldusele ning akadeemia tootlikkusele on rahamured tänaseks minevik.

Skautide hiilgava töö tulemusena on suudetud mängijate ostust-müügist teenitud kasumitega jõuda lausa olukorda, kus klubi on Euroopa tippude seas üks väheseid isemajandavaid. Ühtlasi on Signal Iduna Park ka Euroopa suurimaid staadione, kodumängude keskmine publikuarv aastast-aastasse regulaarselt üle 80 000 inimese. Aga edu annab end oodata.

Kaheksakordne Bundesliga meister võitis viimati koduse liigatiitli Jürgeni Kloppi juhendamisel kahel järjestikusel hooajal, ent sellest on varsti möödas kümme aastat. Müncheni Bayern on troonil koha sisse võtnud, aga see ei ole takistanud Dortmundil oma mudelit lihvimast.

Juba Kloppi käe all mängis palju omakasvandikke, aga ka mehi, kes olid tulnud ja jäänud. Ja kes läheb edasi, võib alati tagasi tulla, nagu Mario Götze, Mats Hummels või Nuri Sahin - Türgi koondislane on nüüd küll juba uuesti läinud, kuid tänaseni noorim mängija, kes Dortmundi Bundesligas esindanud. Noortega töötamine on selge valik.

Lähminevikust võiks esile tuua näiteks Ousmane Dembelet, kes osteti 15 miljoni euroga, kuid müüdi aasta hiljem Barcelonale 105 miljoniga, või Christian Pulisici, kes liitus 16-aastaselt sisuliselt üleminekutasuta, kuid müüdi nüüd 65 miljoni eest Chelseale. Teda sidus leping veel vaid aastaks, kuid Watzke ja Ricken suutsid välja rääkida märkimisväärselt head tingimused.

Mängijate müümine ei ole Dortmundi seejuures konkureerimisel takistanud. Tänases koosseisus on jätkuvalt palju kohalikke talente, aga ka teistest Saksamaa klubidest ostetud noori tulevikustaare: Julian Brandt saadi suvel kätte vaid 25 miljoni euroga, mõistlike summade eest liitusid ka Nico Schulz ja Thorgan Hazard.

Dortmundi praeguseks kroonijuveeliks on aga verinoor, kuid igasuguse kahtluseta maailmaklassist talent Jadon Sancho, kelle eest kaks aastat tagasi Manchester Cityle vaid kaheksa miljonit eurot maksti. Tänaseks on endiselt teismelise ääreründaja väärtuseks vähemalt 100 miljonit eurot. Hiiud ihuvad tema peale juba hammast. Varem või hiljem kasseerib Dortmund kasumi.

Miks nad nii teevad? Sest kui üks läheb, on koht vaba teisele. Hirmutava kiirusega läheneb esindusmeeskonnale Youssoufa Moukoko - vaid 14-aastane ründaja on läbi vanusegruppide tõusnud juba U19 meeskonda. Möödunud hooajal lõi ta kõigi sarjade peale 50 väravat, tänavu võttis enda nimele UEFA Noorte Meistrite Liiga noorima väravalööja rekordi - eelmised rekordimehed olid ligi kaks aastat vanemad ...

Moukoko masti mängumehi ei näe jalgpallis just iga päev. Kamerunist pärit noormees, kes isaga 11-aastaselt Baierimaale siirdus, kuulub juba Saksamaa U16 koondise valikusse ja on seal löönud nelja mänguga kolm väravat. Komeedina erinevaid väljakuid rüüstavast ründajast on juba rääkinud Saksamaa koondise peatreener Joachim Löw. 14-aastasest poisist.

Dortmundi noortetreenerite juhendamisel ja Saksamaa alaliidu valvsa silma all võib temast üsna pea saada üks jalgpallimaailma järgmisi superstaare, kuid kõik osapooled on ühel meelel: tal tuleb lasta rahulikult areneda, mis annab parimad võimalikud tööriistad potentsiaali täitmiseks. Seni ei paista tema hoog aga raugevat.

Moukoko ise on kahe jalaga maa peal, kuid ambitsioonikas. Ta tahab Dortmundis profilepingut ja võita Meistrite liiga. Nagu Ricken. Ja küll siis ka Ballon d'Orid tulevad.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK