Anderlecht on kuulus ja ahne, aga Paide jällegi vapper ja südikas. Seega võrdsete lahing? (0)

Paide Linnameeskonna keskkaitsja Ragnar Klavan. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Üllatuslikult Konverentsiliiga kolmandasse eelringi jõudnud Paide Linnameeskond kohtub täna õhtul A. Le Coq Arenal 34-kordse Belgia meistri Brüsseli Anderlechtiga, kes on küll võistluspaari selge soosik, ent samas ka väga selge võidusurve all. Kas see avardab Paide võimalusi?

Lisaks rekordarvule Belgia meistritiitlitele on Anderlecht võitnud oma ajaloo jooksul ka kolm eurokarikat (karikavõitjate karikas 1976 ja 1978, UEFA karikas 1983). 2000ndatel ja 2010ndatel olid nad Meistrite liiga alagrupiturniiri sagedased osalised ning kui sinna ei jõutud, siis Euroopa liiga alagrupifaasi ikka. Aga viimased aastad on Anderlechti jaoks olnud nukramad.

Pärast seda, kui 2018. aasta sügisel jäädi Euroopa liiga alagrupis võiduta ja viimaseks (vastasteks Zagrebi Dinamo Horvaatiast, Fenerbahce Türgist ja Trnava Spartak Slovakkiast), vaadati eurosarjasid kaks hooaega sootuks kõrvalt, sest Belgia meistrivõistlustel saavutatud 6. (2018-19) ja 8. koht (2019-20) polnud kvalifitseerumiseks piisavad.

Hooajal 2020-21 saadud 4. koht avas Anderlechtile taas eurosarjaukse, aga mullune tulemus oli pettumus, sest Albaania klubi Laci alistamise järel jäädi Konverentsiliiga play-off'is alla Vitessele (Holland). Peatreener Vincent Kompany jäi siiski ametisse, hooaeg lõpetati pronksmedalitega, mis tagasid taas koha Konverentsiliigasse, mida alustatakse sarnaselt mullusele kolmandast eelringist.

REKLAAM

Paide peatreener Karel Voolaid avaldas eilsel pressikonverentsil lootust, et nende kasuks võiks (sarnaselt eelmisele kahele eelringile, kus vastasteks Thbilisi Dinamo ja Jerevani Ararat-Armenia) mängida asjaolu, et vastane on tugeva võidukohustuse all. "Nad peavad Paide elimineerima ja tõenäoliselt oodatakse neil asjade selgeks tegemist juba esimeses mängus," märkis Voolaid.

Tema kolleeg Felice Mazzu, kes juhendas eelmisel hooajal üllatuslikult Union Saint-Gilloise'i meeskonna Belgias põhiturniiri võidu ja hõbemedaliteni, ning palgati pärast Kompany lahkumist Anderlechti etteotsa, andis eile küll väga naerusuise pressikonverentsi, mille käigus ei unustanud jagamata komplimente Paide Linnameeskonnale, Karel Voolaidile ja muidugi ka Ragnar Klavanile.

Anderlechtilt nõutakse alagruppi jõudmist

Aga Soccernet.ee luureandmed viitavad, et Voolaidil oli õigus – Anderlehct ja Mezzu on korraliku surve all jõuda alagrupiturniirile, mida klubi pole nii juhtkonna kui ka fännide meelest lubamatult kaua kogeda saanud. Selle jaoks tuleb alistada nii Paide kui ka järgmises ringis kas Berni Young Boys (Šveits) või Kuopio Palloseura (Soome).

Anderlecht alustas hooaega poolteist nädalat tagasi. Kui Belgia kõrgliiga avavoorus saadi 2:0 jagu KV Oostendest, siis laupäeval mängiti kehvasti ning jäädi Cercle Bruggele 0:1 alla. "Arvan, et Paide on väga hea meeskond. Nad ei lasknud kahes euromängus järjest omale väravat lüüa, mis tähendab, et nad on tugevad ja hea tagalaga," märkis Mezzu.

Brüsseli Anderlechti peatreener Felice Mazzu. Foto: Brit Maria Tael

Eraldi tähelepanu pälvis eilsel pressikonverentsil Ragnar Klavani personaalküsimus. Anderlehcti 28-aastase keskkaitsja Hoedti jaoks on tegemist kunagise eeskujuga, sest ajal, kui Klavan mängis Hollandi kõrgliigas AZ Alkmaaris, oli Hoedt sama klubi noorte-akadeemias. "Klavan oli AZ-is viibides üks meeskonna võtmemängijatest ja ta tõestas oma kõrget taset ka edaspidi, sest jõudis ju välja Liverpooli," lausus Hoedt.

Tund aega varem aset leidnud Paide pressikonverentsil oli Voolaidi üheks ilmselgeks eesmärgiks tõrjuda ja surmata (Eestis spordiajakirjanduses viimase nädala jooksul kandepinda vallutanud) agendat, nagu oleks Anderlecht selles võitluspaaris nii suur soosik, et Paide edasipääsušansid väga väikesed.

"Oleme enda meeskonnas hoidnud sama joont ega ole ühtegi vastast suuremaks rääkinud, kui nad tegelikult on. Eks igal mängijal on oma CV, aga vastaste ridades pole kedagi, kelle CV suudaks võidelda meie Ragnar Klavani omaga. Meil on võistkonnas Kaimar Saagi, Siim Lutsu ja Mihkel Aksalu näol veel üksjagu kogemust, mis jõudude vahekorda tasakaalustavad," sõnas Voolaid.

Klavani kohta pillatud repliik ei jäänud Belgia meedias tähelepanuta ning kui Mezzu tund pärast Voolaidi A. le Coq Arena pressikeskuses prožektorite ette astus, oli tal ametivenna ütlus väga hästi teada.

"Paidel on kaitses mängija nagu Ragnar Klavan, kellel on kõva CV: ta on mänginud Cagliaris, Liverpoolis – see tähendab palju. Me ei tulnud siia ideega, et tuleb lihtne mäng. Austame vastast väga, aga anname endast parima, et võita. Teame, et treener Karel Voolaid ei karda Anderlechti. Meil ei ole ühtki mängijat, kel on selline kogemus nagu Klavanil," sõnas Mezzu.

Oli see tögamine? Mezzu näoilme järgi otsustades mitte. Oli see Belgia ajakirjanike moosimine, et nood Anderlechti armulise(ma)lt kohtleks, kui tänane mäng ei lõppe (selge) võiduga? Jah, muidugi. Peatreener olnuks rumal, kui jätnuks kasutamata sellise võimaluse enda ja meeskonna tagalat kindlustada. Oli see Anderlechti meeskonna manitsemine? Ilmselt ikka, sest ei möödu ainsatki eurohooaega ilma mõne väga suure üllatuseta. Anderlecht ei taha tänavu see üllatus olla.

Kullamäe, Rooba, Padar ja teised soovivad Paidele jõudu

Paide saavutus on köitnud Eestis avalikkuse tähelepanu. Üleskutsega täna õhtul staadionile tulla on esinenud näiteks korvpallikuulsus Gert Kullamäe ja Eesti jäähokikoondise kapten Robert Rooba. Rokkstaar Tanel Pader, kes annab A. Le Coq Arena festivalilalal tund ja 15 minutit enne avavilet ehk 18.30 kontserdi, avaldas aga soovi, et Paide "teeks Anderlechtist brüsseli kapsa". Klubi loodab tuua staadionile vähemalt 7000 pealtvaatajat.

Ning mitte päris tavapärasel moel on Paidele toetust avaldanud ka otsesed rivaalid. Näiteks FC Flora kirjutas täna hommikul oma Facebooki-lehel: "Hei, Paide Linnameeskond! Koduses Premium liigas ja karikasarjas oleme küll rivaalid, kuid täna seisame ühtse meeskonnana Sinu seljataga, Paide Linnameeskond. Oleme täna õhtul staadionil ja hoiame pöialt, pange mõnusalt!"

Paide Linnameeskonna väravavaht Mihkel Aksalu tähistamas võitu Jerevani Ararat-Armenia vastu. Foto: Brit Maria Tael

Paide peatreener rõhutas aga eile, et meeskond ja klubi ei kavatse suurepärase saavutusega rahulduda. Tegemist on küll alles viienda korraga 30 aasta jooksul, kui Eesti klubi on suutnud ühe eurohooaja eelringides kahest vastasest jagu saada, aga Paide soov on tõusta esimeseks, kes alistanud kolm vastast.

"Tahame võita. Nagu ka kõiki eelmisi eurosarjas peetud mänge. Kui hästi see meil õnnestub, on iseasi. Aga kuhugi kaevikusse me pugema ei hakka. Kõik on võimalik ja Paide eesmärk on kolmandast eelringist edasi minna," teatas Voolaid.

Kihlveokontorid peavad Paidet Konverentsiliiga kolmanda eelringi kõige suuremaks autsaideriks, aga Paide meeskonna vaatevinklist võetuna on Voolaidi kirjeldatud hoiak ja suhtumine ainuõiged ning -võimalikud. Süües kasvab isu ning vaprusest ja südikusest pakatanud esitused esimeses kahes eelringis peavadki andma Paidele julgust ja hoogu juurde.

Edasipääs oleks suur ime, aga jalgpallis ja üldse tippspordis on loll see, kes unistamisest loobub. Kui poleks unistusi, poleks ka inspireerivaid saavutusi. Ning kui mõelda nii, et FC Flora sai mullu Konverentsiliiga alagrupis Belgia tippklubi Genti käest küll kaks 0:1 kaotust, aga oli mõlemal puhul mängus sees, siis ei ole Paidel tõesti põhjust Anderlechti tonti ülearu suureks mõelda.

Muidugi tuleb mäng Eesti karikavõitja jaoks väga keeruline, aga tugevaid võistkondi iseloomustab teatavasti omadus, et mida keerulisem on väljakutse ja olukord, seda enam seni varjatuks jäänud võimeid suudetakse välja manada ja mängu panna. Kas Paide on tugev võistkond? Viimased kaks kuud tõestavad, et on. Isegi väga tugev!

* * *

Paide Linnameeskonna peatreener Karel Voolaid: "Mängu algused on alati küllaltki määravad. Vaatamata väikestele kohmetustele ja kergelt ärevatele momentidele suutsime eelmistes kohtumistes üldplaanis alati asjad kontrolli all hoida. Seda tunnet, et veel üks minut ja kaardimaja kukub kokku, kordagi ei tekkinud. Samuti ei tekita minus ärevust mõte, et mis juhtub siis, kui kaotusseisu jääme. Mäng on pikk ja tuleb mängida hästi terviklikult. Ei tohi ära kukkuda ei alguses ega lõpus."

Paide Linnameeskonna ründaja Ebrima Singhateh: "Kõige tähtsam mängus Anderlechtiga on vaimselt, aga ka füüsiliselt valmis olla. See on kõige olulisem. See hooaeg on olnud minu elus esimene kord, kui saan mängida eurosarja eelringides. Olen saanud nii palju kogemusi neist senistest mängudest. Oleme võidelnud meeskonnana ja see on meile edu toonud."

Brüsseli Andelechti peatreener Felice Mezzu: "Arvan, et meie jaoks on edu saavutamise võtmeks lüüa esimene värav. Neil on väga hea organiseeritus, hoidsid ju Ararat-Armenia mõlemas mängus nullil. Üleminekutes on neil palju kiirust, lisaks ohtlikud mängijad nagu Deabeas ja Saag. Peame üritama lüüa esimese värava."

Brüsseli Anderlehcti keskkaitsja Wesley Hoedt: "Ütlen ausalt, et ega ma Paide meeskonnast palju ei tea, aga täpselt nagu peatreener enne mind märkis, siis me kahtlemata austame vastast. Aga vastase austamise juures ei tohi unustada enda sooritust. Just sellele peame homses mängus keskenduma."

* * *

4. augustil kell 19.45 A. Le Coq Arenal

Paide Linnameeskond - Brüsseli Anderlecht
Peakohtunik: David Fuxman
Abikohtunikud: Matityahu Yakobov, Omer Barbiro
Neljas kohtunik: Aviad Yahav-Hai Shiloach (kõik Iisrael)

Paide eeldatav algkoosseis:

Paide Linnameeskond - Football tactics and formations

Coolbeti koefitsiendid:

Paide võit - 35,00
Viik - 7,15
Anderlechti võit - 1,11

SEOTUD LOOD
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Kommentaari lisamiseks palun logi sisse või sisesta nimi ja kontrolltest.
Griezmann valiti EM-i parimaks mängijaks
PORTUGAL ON EUROOPA MEISTER!
DRAAMA! Üllatusmehe lisaajavärav kõmmutas Ronaldota Portugali Euroopa meistriks!  (Vaata väravat!)
EM-I FINAAL!
1984, 1998... 2016?
EM2016
SAKSAMAA - PRANTSUSMAA JÄRELKAJA
KORRALDAJAMAA FINAALIS
15. Euroopa meistri selgitavad Prantsusmaa ja Portugal
PORTUGAL - WALES
Ronaldo ja Nani viisid Portugali 12 aasta järel taas finaali
ISLAND VÄLJAS
SAKSAMAA POOLFINAALIS
Saksamaa lõpetas ülipõneva penaltiseeriaga Itaalia-needuse
WALESI IME
PORTUGAL EDASI
Portugal võitis penaltiseerias ja pääses poolfinaali!
EM2016
54 aastat agooniat (0)
 
https://www.zone.ee/
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK