Akranesi tramm lömastas Levadia U19 kiiresti ja põhjalikult (0)

Akranesi noored rõõmustamas järjekordse värava üle. Foto: Jana Pipar / jalgpall.ee

Esimese Eesti klubina Euroopa noorteliigas ehk UEFA Youth League'is osalenud FCI Levadia U19 esinduse teekond lõppes kiiresti ja üpris õudselt, sest esimese eelringi korduskohtumises saadi IA Akranesi käest 1:12 kaotus ja langeti koguskooriga 1:16 konkurentsist.

Akranes asus juhtima juba 1. minutil, kui Levadia väravavaht Armands Aparins pudistas lihtsa palli ning Eythor Wöhler selle võrku suskas. Sama mängija lõi 7. minutil Akranesi teise värava ning Gisli Unnarsson lõi 13. minutil 3:0. 20. minutil realiseeris Sigurdur Thorsteinsson penalti ja seis oli 4:0.

Levadia tegi 25. minutil vahetuse, kui Artur Holodovi asemel tuli platsile Artur Voilenko, aga Akranesi trammi sellega pidama ei saadud, sest 30. ja 31. minutil lõi Wöhler oma kolmanda ja neljanda värava. 6:0 eduseisu järel Akranes veidi rahunes ning avapoolajal rohkem väravaid ei nähtud.

Teine poolaeg algas Levadiale halvimal võimalikul moel, sest 47. minutil teenis tõsise vea eest punase kaardi vaheajal Karevi Pajumetsa asemel platsile tulnud Igor Sokolov. Sportlik pinge oli selleks ajaks mängust ammu kadunud ning riietusruumist naasnud Akranesil võttis käivitumine natuke aega. Tulemata see siiski ei jäänud.

62. minutil lõi Unnarsson seisuks 7:0, 63. minutil Elis Gylfason 8:0 ja 65. minutil Unnarsson 9:0. Puhkus taastab teatavasti jõu ning väikese pausi järel lõi Akranes kohtumise viimasel veerandtunnil veel mõned väravad. 77. minutil tabas Aron Gudjonsson ja 85. minutil viis Wöhler meeskonna 11:0 juhtima.

86. minutil lõi Herman Õunas Levadia auvärava, aga isegi kui võtta arvesse tribüünilt kõlanud hõiget "mäng käib viimase värava peale", ei olnud Levadiale rõõmustamist ette nähtud, sest 88. minutil lõi Brynjar Palsson Akranesi 12. värava. Üleajal teenis Akranes teisegi penalti, ent Aron Ingasoni löögi tõrjus väravavaht Andreas Kevin Põldvee.

Teises eelringis kohtuvad Akranesi noored Inglismaa mulluse U18 vanuseklassi meistri Derby County noortega, kes olid avaringis kahe mängu kokkuvõttes 9:2 üle Minski Dinamost (Valgevene).

* * *

Tänase kohtumise tulemuse valguses on asjakohane märkida, et kui Islandi võistluste süsteem on üles ehitatud nii, et U19 vanuseklassi meistriks tulnud ja seeläbi UEFA Youth League'i kvalifitseerunud Akranes ongi tulnud tšempioniks konkureerides riigi U19 parimate jalgpalluritega, siis Eestis on U19 Eliitliiga praeguse seisuga jäänuki-staatuses.

Pärast U17 Eliitliigast väljumist asuvad Eesti parimad noored enamasti tippklubide U21 ehk duubelrivistuse koosseisus mängima Esiliigas või Esiliiga B-s. U19 Eliitliigas, mille mulluse meistrina Levadia UEFA Youth League'i jõudis, enamik selle vanuseklassi parimaid noori ei osale, vaid see jäetakse vahele. Kõige paremad U17 vanuseklassi mängijad osalevad Esiliigas või Esiliiga B-s ka paralleelselt U17 Eliitliigale.

Levadia juhtivatest U19 vanuseklassi jalgpalluritest ei teinud tänast mängu kaasa Artjom Komlov ja Anton Krutogolov, kes mõlemad on pälvinud tänavu mänguaega ka Premium liigas.