El Clasico oma parimas võtmes: Reali kontrarünnakud murdsid Barcelona ning Zidane'i tiim tõusis liidriks (1)

Toni Kroos ja Luka Modric. Foto: Scanpix / Sergio Perez / Reuters

Täna peeti esmakordselt Real Madridi treeningväljak Estadio Alfredo di Stefanol ajalooline El Clasico derbimäng. Tegemist oli 246. duelliga, kus mängiti punktidele, ning peale tänast on Realil kirjas kaks võitu rohkem kui rivaal Barcelonal (vastavalt 98 ja 96 võitu). Kui hooaja esimene duell lõppes kuningliku klubi 3:1 triumfiga, siis täna alistati katalaanid 2:1.

Euroopa ning tõenäoliselt ka maailma üks oodatumaid mänge algas pealtnäha vägagi ühepoolselt, kui avaminutitel kontrollisid palli vaid Barcelona mängumehed. Real survestas neid küll kõrge liiniga, ent kui pall ka saadi, siis kärmelt suudeti see ka ära kaotada. Esimene (potentsiaalne) supervõimalus oli õhus siiski külaliste väljakupoolel, kui Marc-Andre ter Stegeni lohaka söödu napsa peaaegu endale vastaste kapten Karim Benzema.

Paar hetke hiljem sai prantslane sellegipoolest oma värava kätte. Kuraditosina minuti möödudes jooksis Jordi Alba oma positsioonilt ohtlikult kaugele ning selle karistasid koheselt Reali mehed ka ära: Lucas Vazquez tõusis paremal äärel ja söötis palli Benzemale, kes efektse kannalöögiga omad ka juhtima viis - 1:0.

Tabamusejärgselt sai kärmelt Barcelona hea võimaluse, kui ei keegi muu kui kogenenuim El Clasico mängumees Leo Messi (tänasega tõusis ta ühele pulgale Sergio Ramosega) triblas end vastaste trahvikasti, kust ta tsenderdas palli Ousmane Dembele peanupu suunas, aga prantslase sooritus polnud just kõige parem. Üleüldse võib Dembele õhtu kärmelt unustada, kuna mees jäi silma vaid möödalöökide ja ebaõnnestumistega.

Pisut enne poole tunni möödumist said võõrustajad taas kontrarünnakule: Vinicius Jr vudis vastastest mööda ning takerdus napilt Ronald Araujo kanna pihta, kes seejärel ka kollase kaardi teenis. Karistuslööki trahvikasti joone pealt läks lööma Toni Kroos ja sarnaselt 2018. MM-ile lõpetas ka täna pall lõpuks võrgus - 2:0! Seekord tuleb sakslasel aga tänada Sergino Desti ja Albat, kelle rikošettidest pall suunda muutis.

Väga lähedal oli ka kolmas, kuna kohe järgmisel rünnakul lajatas Federico Valverde palli tagumisse posti. Sealt edasi põrkas pall Casemirole, aga tema suunas mänguvahendi otse ter Stegeni sülle. Poolaja lõpus pidid mõlemad väiksemat sorti pettumuse vastu võtma: Reali laatsaret sai täiendust Vazqueziga ja Messi katse herolriibergilikult pall nurgalöögist väravasse keerutada lõpetas napilt postis.

Karim Benzema meisterlik värav viis Reali juhtima. Foto: Scanpix / Juanjo Martin / EPA

Teisel poolajal kehvenes ilm märkimisväärselt: vihma valas nagu oavarrest ja ka tuul muutus üha võimsamaks. Taolised ilmaolud segasid pigem Barcelonat, kuna märja maapinna peal ei liigu väga hästi omavahelised söödud. Katalaanid vahetasid poolajaga ka formatsiooni: kui alustati 3-5-2-ga, siis jätkati 4-3-3-ga.

Lõpuks saadi siiski oma esimene kätte, kui 60. minutil tsenderdas palli kasti Jordi Alba. Esiteks hüppas mänguvahendist üle Antoine Griezmann ja seejärel pani sellele jala vastu 21-aastane äärekaitsja Oscar Mingueza. Puude oli aga piisavalt hea ning pall jõudis ilusasti Thibaut Courtois'st mööda veereda - 2:1.

Väravaga elavnes mäng ja järgmise kümne minutiga teenisid võõrustajad kolm suurepärast võimalust, kuid kõik võimalused suutis Vinicius Jr kuidagi ära rikkuda. Korra tabas ta posti, korra üritas sööta valel hetkel ning korra jäi lihtsalt täpsusest puudu. Samas pingelisi olukordi tekkis ka väljaku teises otsas, kui Reali äärekaitsja Ferland Mendy vahetusmees Martin Braithwaite'i trahvikastis tasakaalust välja ajas. Kuigi katalaanid anusid koheselt ka penaltit, siis seda vilemees neile ei andnud.

Viimased minutid näitasid, miks on tegemist ühe legendaarseima derbimänguga: esiteks teenis Casemiro kahe minutiga kaks kollast ning jättis omad vähemusse ja viimastel sekunditel, kui Barcelona teenis karistuslöögi, suudeti pall vastu latti toimetada. Ühe pealelöögi sai kirja ka rünnakule tõusnud ter Stegen, ent tema tabas hoopis tiimikaaslast.

Real Madridi võit tegi La Liga tabeli vägagi põnevaks: hetkel on kõik kolm tiimi (Real, Atletico ja Barcelona) ühe punkti sees. Potentsiaalselt võib Atletico homme siiski oma kolmepunktilise vahe taastada, kui külastatakse Real Betist.

Enne mängu:

Lisaks omavahelisele rivaalitsemisele on tänavu mõlemal kriitiline seis ka liigatabelis. Nimelt, kui viimastel hooaegadel on esikohal püsinud üks El Clasico osapoolest, siis tänavu istub troonil hoopis Atletico Madrid. Barcat ja Reali lahutab hetkel tiitlist vastavalt üks ja kolm punkti ehk kui kumbki täna kaotusevalu tunneb, siis suure tõenäosusega on tema tiitlijaht lõppenud.

Kohtumisest jäävad kindlalt eemale Raphael Varane ja Sergio Ramos (Real) ning Ansu Fati ja Philippe Coutinho (Barcelona). Potentsiaalselt võivad vigastuspausilt naasta nii Gerard Pique, Sergi Roberto, Dani Carvajal kui ka Eden Hazard, kuid nendega ei võeta liigseid riske.

Kuna eemale jääb valgesärkide kapten Ramos, siis tekib Lionel Messil võimalus kerkida hispaanlase kõrvale enim El Clasico'id mänginud palluriks. Hetkel on argentiinlasel kirjas 44 matši. Enim Ballon d'Ore võitnud pallivõlur on ka derbi suurim väravakütt oma 26 kolliga.